Góry Wałbrzyskie to jedno z większych pasm górskich, które zlokalizowane jest w majestatycznych Sudetach Środkowych. Znajdują się one w województwie Dolnośląskim. Cieszą się one niezwykłą przyrodą, a także mają do zaoferowania wiele interesujących i atrakcyjnych miejsc. Tak więc Góry Wałbrzyskie- co warto zobaczyć?

Góry Wałbrzyskie i ich wieże widokowe

Góry Wałbrzyskie nie są tak popularne jak inne partie Sudetów Środkowych, co jest wielką szkodą, gdyż tereny te są niezwykle atrakcyjne i z pewnością obfitują w wiele ciekawych miejsc, w tle których przewija się również rys historyczny. Do niedawna rejon ten głównie kojarzył się z kopalniami, jednak warto podkreślić, że ostatnia z nich została zamknięta już pod koniec XX wieku. Obecnie Góry Wałbrzyskie, a także miejscowości, które znajdują się na tym terenie piszą nową, niesamowitą historię i stają się niezwykle ciekawym i atrakcyjnym miejscem do wypoczynku w otoczeniu przepięknej przyrody. Okazuje się, że Góry Wałbrzyskie obecnie powinny być kojarzone przede wszystkim z licznymi szlakami turystycznymi, które sprzyjają pieszym wędrówką, a także miejscowościami i szczytami, na których znajdują się malownicze punkty widokowe, dzięki którym turyści zyskują niepowtarzalną możliwość podziwiania majestatycznych, górskich krajobrazów. Wieże widokowe, które dość gęsto zlokalizowane są na szczytach Góra Wałbrzyskich są równocześnie jedną z największych ich atrakcji. Sam wzrok jest przyciąganych chociażby przez ich niezwykle ciekawe konstrukcje, a co więcej Góry Wałbrzyskie to również ruiny starożytnego zamku Nowy Dwór, a także Pałac Jedlinka oraz słynny w całej Polsce Zamek Książ. Tak więc pierwsze swoje kroki warto skierować do Borowej, która nazywana jest również Górą Czarną. Jest ona wysoka na 853 metry nad poziomem morza, a na jej szczycie znajduje się solidna i metalowa wieża widokowa o wysokości 16,5 metra. Co więcej w tej okolicy znajduje się również wiata dla turystów, a także ławeczki i stojaki rowerowe. Można więc spokojnie zabrać ze sobą prowiant i ciepłą herbatę i po prostu relaksować się podziwiając jednocześnie niesamowite widoki. Kolejna wieża widokowa na którą trzeba koniecznie się się wybrać, jest ta, która zlokalizowana jest na drugim, najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich- Chełmcu na wysokości 851 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, ten szczyt długo był uznawany za najwyższy w wyniku błędu pomiarowego. Leży on w granicach miejscowości Szczawno- Zdrój. Co więcej znajduje się tam również wieża widokowa wykonana z kamienia, która powstała tam wraz z końcem XIX wieku. Liczy sobie ona około 22 metry, a tuż obok niej znajduje się aż 45 metrowy krzyż dodatkowo oświetlany różnymi, kolorowymi reflektorami. Ostatnią wieżą widokową, która wymaga odwiedzenia jest ta, która znajduje się na trzecim najwyższym szczycie Trójgrab na wysokości 778 metrów nad poziomem morza. Znajdująca się tam wieża mierzy 27,5 metra i wyróżnia się nowoczesną konstrukcją. Co więcej posiada ona aż pięć tarasów widokowych na różnych wysokościach.

Góry Wałbrzyskie- szlak na Górę Zamkową

Szlak na Górę Zamkową jest tym, który bez wątpienia zasługuje na to, by go przejść. Góra Zamkowa liczy sobie 618 metrów ponad poziomem morza i znajduje się ona w granicach samego miasta Wałbrzych. Zasługuje ona na szczególną uwagę, gdyż na jej szczycie, oprócz niezwykle bujnego, zielonego lasu znajdują się również świetnie zachowane ruiny zamku Nowy Dwór. Co ciekawe, do tej pory nie udało się ustalić kiedy ten zamek dokładnie powstał. Niektóre źródła wskazują jednak na rok 1364, a co więcej, wskazują one na to, że zamek pełnił istotną rolę twierdzy obronnej. Niemniej jednak kiedy to w 1581 roku w monumentalną budowlę uderzył piorun, zaczęła ona nieco podupadać. Obecnie zachowały się jedynie resztki bramy, oraz fundamentów a nawet i murów obronnych.