Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z praktycznyekspert.pl

Pomimo przeciągających się obostrzeń związanych z epidemią z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystało już ponad 5 milionów dzieci. Z myślą o tych, którzy nie zdążyli wykorzystać przysługującej im ulgi, przedłużono termin ich realizacji aż do 30 września 2022 roku.

Polski Bon Turystyczny to rządowa odpowiedź, z jednej strony na straty, jakie w branży turystycznej poczyniła epidemia COVID-19, z drugiej strony konkretne wsparcie dla rodzin z dziećmi. Bon jest bezgotówkową formą płatności, dzięki której wiele dzieci mogło pierwszy raz w życiu zobaczyć polskie morzem wyjechać w Tatry czy skorzystać z imprezy turystycznej. 

Kto może skorzystać z bonu?

Z bonu mogą skorzystać rodziny które posiadają co najmniej jedno dziecko, którego wiek nie przekroczył 18 lat. Bon o wartości 500 złotych przysługuje na każde dziecko bez względu na to, jaki poziom dochodów jest osiągany w gospodarstwie domowym. Warto też przypomnieć, że na dziecko niepełnosprawne przysługuje bon wartości 1000 złotych. Wsparciem objętych jest ponad 6,5 miliona małych Polaków.

Eksperci z portalu magazynprzedsiebiorcy.pl przypominają, że:

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym nie przewiduje żadnych opcji sprzedaży, wymiany czy innych form przekazania bonu osobom trzecim.

Krystian Kamiński, portal magazynprzedsiebiorcy.pl

Na co można wydać bon turystyczny?

Aktywowanym wcześniej w systemie teleinformatycznym, nad którym czuwa Zakład Ubezpieczeń Społecznych, można opłacić pobyt dziecka w hotelu, agroturystyce czy pensjonacie. Bonem można uiścić należność za wyjazd kolonijny, obóz sportowy lub artystyczny, obóz harcerski. Po zmianach w przepisach bonem można zapłacić także za usługi przewodnika na szlakach w górach lub przy zwiedzania miasta, bilety do muzeów, wynajem i przejazdy autokarem, wizyty w galeriach i skansenach, a także rejsy statkiem aktywności sportowe, zajęcia rekreacyjne, udział w imprezach turystycznych i wiele innych. Pamiętać należy, że przez imprezę turystyczną rozumie się połączenie przynajmniej dwóch diametralnie różnych gatunków usług turystycznych w ramach jednej usługi w czasie jednych wakacji czy wycieczki. 

Lista obiektów uczestniczących w realizacji bonu

Najprostszym sposobem na znalezienie miejsca, w którym można wykorzystać bon jest baza obiektów uczestniczących w realizacji. Baza ma postać prostej wyszukiwarki. Podmioty, w których można zapłacić bonem wyszukuje się dzięki wpisaniu nazwy obiektu, bądź województwa, terenu. Filtr pozwala zawęzić pole poszukiwań do pożądanego wyniku. Gdyby ten sposób nie sprawdził się zawsze można w sprawach związanych z bonem dzwonić na specjalną, całodobową infolinię 22 11 22 111.

Czy bonem można płacić w restauracji? 

Teoretycznie przepisy ustawy wyłączają możliwość uiszczania opłaty bonem za jedzenie posiłku z rodziną obiadu w obiekcie gastronomicznym. Pomimo, że może się wydawać, że nawet symboliczny gofr czy deser nie może się być opłacony z bonu turystycznego, to są jednak wyjątki od tej reguły. Płacenie za usługi gastronomiczne jest możliwe w chwili, kiedy jest ona częścią większego pakietu. Rozumiemy przez to, że posiłek jest w pakiecie z noclegiem lub jest elementem większej imprezy o charakterze turystycznym.

Jakie atrakcje dla dzieci można opłacić bonem?

Bonem turystycznym rodzice mogą zapłacić także za pobyt w miejscach, które proponują atrakcje dla najmłodszych. Z taką ofertą wyszło do potencjalnych klientów wiele parków rozrywki,  w tym Jura Park, Energylandia czy też Rabkoland. Firmy te oferują wspomniany pakiet minimum dwóch usług turystycznych. 

Reasumując. Bon turystyczny można wykorzystać, na nocleg w hotelu, pobyt w pensjonacie, polu namiotowym czy kempingowym lub w gospodarstwie agroturystycznym. Oprócz tego bonem można regulować należności za imprezy turystyczne i towarzyszące proponowane przez podmiot turystyczny albo organizację pożytku publicznego.