Pielęgnacja cery trądzikowej opiera się na regularnym oczyszczaniu, nawilżaniu oraz złuszczaniu. Jak jednak wykonywać te zabiegi pod namiotem? Dowiedz się, jak dbać o skórę trądzikową w trudnych warunkach! 

Jakie są przyczyny powstawania zmian trądzikowych?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która w dużej mierze wynika z zaburzonej pracy układu hormonalnego. Wpływa on pracę gruczołów łojowych, a także proces rogowacenia naskórka. 

Przygotowana przez dermatologów oraz kosmetologów „mapa twarzy trądzik” pozwala dokładnie poznać przyczyny zmian, w zależności od ich wyglądu oraz lokalizacji w obrębie twarzy. 

Należy pamiętać, że skóra jest największym organem w ciele człowieka i na jej powierzchni widać efekty nieprawidłowego funkcjonowania wielu aspektów wewnętrznych. 

Jeśli w ciele zachodzą zmiany, np. związane z okresem dojrzewania, ciążą lub menopauzą, na skórze mogą pojawić się stany zapalne, wypryski i przebarwienia. 

Podobnie skóra reaguje na zmiany emocjonalne. Stres, niewyspanie czy zajadanie problemów również może odbić się na wyglądzie skóry. 

Które etapy pielęgnacji skóry trądzikowej są kluczowe i nie można ich pomijać?

Pielęgnacja skóry trądzikowej bazuje przede wszystkim na oczyszczaniu, nawilżaniu oraz złuszczaniu. Zaniedbanie którejkolwiek z tych faz może prowadzić do pogorszenia się stanu cery. 

Bolesne zmiany, nadmierna produkcja sebum liczne zaskórniki mogą pojawić się w reakcji na podrażnienie. Wyjeżdżając z domu, można ograniczyć pielęgnację, lecz nie należy jej pomijać. W przeciwnym razie unormowane oraz złagodzone stany zapalne mogą powrócić ze zdwojoną siłą. 

O czym należy pamiętać, przygotowując się do wyjazdu pod namiot?

Jaj popularniejszą chorobą skórną, zwłaszcza w okresie dojrzewania jest trądzik pospolity. Szacuje się, że dotyka on od 80 do prawie 100 procent osób w różnym wieku. Wybierając się na kemping w okresie leczenia koniecznie należy wziąć ze sobą swoje codzienne kosmetyki. W tym przypadku nie ma możliwości pożyczania ich od znajomych lub posiłkowania się próbkami, lub ogólnodostępnym mydłem. 

Nie należy przerywać również innych aspektów leczenia, takich jak stosowania maści lub doustnej antybiotykoterapii. 

Jak dbać o skórę trądzikową na świeżym powietrzu?

Skóra trądzikowa wymaga także bardzo starannej pielęgnacji podczas wielogodzinnego przebywania na zewnątrz. Dwukrotnie w ciągu dnia trzeba ją myć oraz nawilżać. W międzyczasie warto zbierać nadmiar sebum delikatną, specjalną chusteczką. 

W trakcie tego typu wycieczek zwykle pojawia się wzmożona aktywność fizyczna, która powoduje pocenie. Warto mieć na uwadze, że w składzie potu znajdują się toksyny oraz sól. Mające one działanie silnie podrażniające i należy je stosunkowo szybko usuwać z powierzchni twarzy. 

Jeśli planowane są ćwiczenia, pływanie lub inne aktywności, warto zadbać także o odpowiedni strój. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się także na plecach lub ramionach. Mogą być efektem przepocenia, ale także podrażnienia. Warto wybierać ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów. 

Nieodpowiednie mogą okazać się wszelkie dopasowane, syntetyczne koszulki. Można sięgać natomiast po odzież sportową, o ile pozwala na odpowiednio szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci. 

Podczas wyjazdów warto również przestrzegać codziennych zasad zdrowego trybu życia i choć w niewielkim stopniu diety. 

Sposób żywienia ma ogromny wpływ na wygląd skóry i niestety kilka lub kilkanaście dni spożywania wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy oraz produktów zawierających dużą ilość soli może spowodować znaczne pogorszenie się wyglądu. Nie warto stosować tygodnia dyspensy w trakcie leczenia. 

Zasady zabezpieczania cery przed wyjściem z obozu 

Skóra trądzikowa wymaga nie tylko standardowej, codzienne pielęgnacji, ale również zabezpieczenia przed nowymi warunkami. Podczas przebywania na świeżym powietrzu kluczowe jest zadbanie o kremy ochronne oraz preparaty zawierające wysoki filtr przeciwsłoneczny.