Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji w stolicy stare i nowe trasy rowerowe. Warszawa otworzyła już ponad 700 z ok. 900 planowanych kilometrów ścieżek, wydzielonych pasów i innego rodzaju dróg. Zobacz, dokąd pojechać na jednośladzie!

Według niektórych doniesień medialnych ruch rowerowy w Warszawie wzrósł do tego stopnia, że miejscami tworzą się korki rowerzystów! Nawet jeśli to przesada, to nie tak daleka od prawdy. Według corocznych, ręcznych pomiarów ruchu, w różnych punktach stolicy pojawia się 44–51 tys. jednośladów. Najchętniej uczęszczana trasa rowerowa Warszawy biegnie przez Most Łazienkowski. Podczas popołudniowego szczytu przejeżdża tędy ponad 750 pojazdów na godzinę! Wielu rowerzystów porusza się tędy do i z pracy. Dlatego warto poznać inne, mniej zatłoczone ścieżki.

Trasy rowerowe Warszawy – najważniejsze rodzaje dróg, przygotowanie do jazdy

Rekreacyjna jazda pozwala zadbać o kondycję fizyczną, a do tego dostarcza mnóstwo radości. Jednak podróżowanie rowerem miejskim przez pofałdowany, pełen korzeni i kamieni teren, nijak nie będzie przyjemne. Na każdą zaplanowaną wycieczkę trzeba się dobrze przygotować – sprawdzić, którędy dokładnie przebiega i co na niej czeka. Swoje trasy rowerowe Warszawa dzieli na 5 głównych kategorii:

  • drogi dla rowerów (515,5 km);
  • ciągi pieszo-rowerowe (79,5 km);
  • pasy i kontrapasy (51 km);
  • kontraruch (62,5 km);
  • inne.

Inaczej wygląda jazda w lesie lub po parku, a inaczej trzeba się zachowywać, kiedy obok rowerów znajdują się piesi czy samochody. Przed sezonem zawsze warto sprawdzić rower pod kątem technicznym, zwłaszcza skuteczność hamulców. Jeśli nie masz własnych narzędzi, możesz skorzystać z samoobsługowej stacji napraw (lub umówić się na wizytę w serwisie). Rowerzystom na trasach Warszawy niewątpliwie przydadzą się jeszcze:

  • kask;
  • komfortowe obuwie i odzież rowerowa;
  • bidon 1l;
  • pozycyjne światła ciągłe lub migające do jazdy po zmierzchu;
  • kamizelka odblaskowa.
Przeczytaj również:  Najlepsze filmy o górach z katastrofą w tle

Wycieczki trasami rowerowymi po Warszawie

Można wymyślać nieskończenie wiele wariantów. Niektóre biegną wyłącznie nowymi, wyasfaltowanymi ścieżkami, inne obejmują kostkę brukową, szutry, drogi polno-leśne i jeszcze inne rodzaje nawierzchni. Wśród tras rowerowych Warszawy z pewnością każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie. Poniżej kilka przykładów:

  1. Kampinoski Szlak Rowerowy – puszcza w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy to jeden z najpiękniejszych zakątków całego Mazowsza. Pięknym widokom towarzyszy spore zróżnicowanie terenu, niektóre podjazdy są naprawdę wymagające. Pełna pętla wokół Kampinoskiego Parku Narodowego liczy aż 134 km. Jeśli ktoś chce pokonać cały ten szlak rowerowy, to musi jeździć naprawdę szybko, by zdążyć w 1 dzień.
  2. Przejażdżka nad brzegiem Wisły – trasa rowerowa pomiędzy warszawskimi mostami Północnym i Sierakowskim ma niespełna 39 km długości. Prowadzi przez malownicze tereny Lasu Bielańskiego, Poniatówki i Parku Traugutta. W sam raz na zasłużony relaks po ciężkim tygodniu pracy.
  3. Korona Warszawy – takie miano nosi jedna z najwyżej ocenianych tras rowerowych w popularnym portalu tematycznym. Prowadzi m.in. przez Kopiec Powstania Warszawskiego, Kazurkę, Górkę Szczęśliwicką, Kopiec Moczydłowski, a także Stare i Nowe Miasto. To właśnie w tej części Warszawy znajdują się m.in. Pałac Prezydencki, Zamek Królewski oraz wiele innych, ważnych bądź ciekawych obiektów. Rzeczona trasa liczy nieco ponad 46 km.

Aktualna mapa tras rowerowych? Warszawa udostępnia ją w sieci

Znajdziesz ją na stronach internetowych urzędu miejskiego. W tej chwili specjalny podserwis jest dostępny pod adresem um.warszawa.pl/waw/rowery. Pamiętaj, że na tej mapie znajdziesz oficjalnie wytyczone trasy rowerowe. Warszawa ma przecież mnóstwo innych zakątków i bocznych ścieżek, w które czasami warto wjechać. Rowerzyści często udostępniają innym swoje przejazdy zarejestrowane przez GPS. Najpopularniejsze systemy i urządzenia to m.in. Trailforks, Strava, Traseo, Locus, Komoot czy Garmin.

Przeczytaj również:  Co to jest serum do twarzy i czy musisz je mieć? Niezbędnik podróżniczej kosmetyczki