Ten artykuł został przygotowany we współpracy z dubajwakacje.pl

 

Najwyższym pasmem górskim w Polsce są Tatry, położone na południu kraju. Najwyższym szczytem są Rysy o wysokości 2499 m n.p.m., a niektóre partie Tatr są jeszcze wyższe. Tatry są jedynymi górami alpejskimi w Polsce. Góry pokryte są lasami i są domem dla wielu urzekających wodospadów, w tym pięknego Wodospadu Szklarki. Trudno znaleźć miejsce, które dorównuje spokojowi krajobrazu i naturalnemu pięknu tego obszaru.

W przeszłości na tym terenie działała prężnie rozwijająca się społeczność żydowska. Jej historia jest fascynującą częścią historii Polski, a getto zostało zbudowane przez 20 000 żydowskich robotników niewolniczych. Dziś część z tych byłych niewolników można zobaczyć jako atrakcję turystyczną w Polsce. W górach pozostały jednak ślady Holokaustu i getta. Około dwadzieścia procent ludności Polski stanowili Żydzi.

Terytorium kraju obejmuje pięć odrębnych regionów. Północno-zachodnia część kraju graniczy z Morzem Bałtyckim, natomiast na północy znajduje się Nizina Północnoeuropejska, region morenowych jezior zaporowych. Oprócz Wisły i Odry, w kraju płynie także kilka mniejszych rzek. Do najbardziej popularnych należą Czarna Hańcza i Łyna, a Puszcza Białowieska jest dużym obszarem chronionym.

Historia gór w kraju sięga tysięcy lat. Przed pojawieniem się kościoła chrześcijańskiego w Polsce region ten był zamieszkiwany przez plemiona germańskie, które osiedliły się między Wisłą a Dnieprem. Ludność germańska rozprzestrzeniała się z tego obszaru i walczyła z plemionami polskimi, pruskimi i innymi. W VIII wieku ludność ta migrowała w dół Dunaju i zaczęła budować pierwsze osady.

Na przełomie października i listopada 1918 r. rozpadło się Cesarstwo Austro-Węgierskie. Polacy zaczęli się jednoczyć, rozbrajać swoich okupantów i tworzyć instytucje niepodległego państwa. Józef Piłsudski został uwolniony z niemieckiej niewoli i został Naczelnikiem Państwa. Jego decyzja zapoczątkowała nowy rozdział w historii Polski. Wojna zmieniła kształt kraju.