Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z muzea.com.pl

Wiele osób zastanawia się, czy L4 jest dobrym sposobem na przedłużenie urlopu. W naszym artykule wyjaśnimy ci, jakie prawa i obowiązki ma osoba przebywająca na L4. Poznaj najważniejsze kwestie!

Wakacje to czas, kiedy ludzie planują najwięcej małych i dużych podróży. W miejscach pracy osoby te biorą zwykle urlopy wypoczynkowe, które w tym celu są stworzone. Wiele osób nadwyręża jednak zaufanie pracodawcy i lubi ryzyko. Czy na L4 można pojechać w góry lub nad morze? Czym ryzykujesz, decydując się na taki krok? Poniżej przedstawimy ci niezbędne informacje na ten temat.

Czym jest zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie jest wydawane zwykle w formie czasowej niezdolności do pracy. Oczywiście jego opis musi całkowicie odpowiadać zasadom charakterystycznych właśnie dla niej. W czasie L4 pracownik stara się jak najszybciej zregenerować i powrócić do zdrowia, aby móc podjąć pracę. Zwykle są to choroby różnego rodzaju tj. przeziębienie, złamanie kończyn, czy nawet zaburzenia związane z depresją. W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje z reguły 80% wynagrodzenia.

Zwolnienie lekarskie – rodzaje

Zwolnienia lekarskie wydawane przez lekarza, mają określone kody i litery. Litery odpowiadają za rodzaj schorzenia i są ważne dla pracodawcy. Na ich podstawie wypłacane jest wynagrodzenie. Liczby sugerują, co wolno pracownikowi oraz co nakazuje lekarz. W obecnych czasach konsultacji online, można skorzystać z porad wielu specjalistów, nie wychodząc z domu. W ten sposób łatwo uzupełnisz brakujące leki za pomocą e-recepty – lekarz online jest do twojej dyspozycji. Jakie cyfry mają znaczenie na wykorzystanie zwolnienia lekarskiego? Oto one:

  • 1 – to bezwzględny nakaz leżenia i pozostania w domu;
  • 2 – kod, który pozwala się przemieszczać tylko w zakresie wykonywania codziennych czynności tj. wizyta w sklepie, czy aptece.

Czego nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim?

Definicja zwolnienia lekarskiego jest jasna. Osoby na nim przebywające nie mogą narażać swojego stanu zdrowia na pogorszenie. Powinny zrobić wszystko, aby jak najszybciej powrócić do pracy. Przede wszystkim należy się w tym celu kierować zdrowym rozsądkiem, odpowiedzialnością oraz zaleceniami lekarza. Każde kontrowersyjne wyjście powinno zostać z nim skonsultowane. Chory pracownik może potrzebować pomocy osób trzecich i zmienić miejsce tymczasowego zamieszkania. W tym celu należy niezwłocznie powiadomić pracodawcę lub ZUS. Na L4 nie można także podjąć innej pracy zarobkowej. Jak jest z wyjazdami w góry i na wakacje?

Czy na L4 można wyjechać w góry, czyli o indywidualnym podejściu do każdej sytuacji

Każde naruszenie zwolnienia lekarskiego jest rozpatrywane bardzo indywidualnie. Istnieją wyjazdy, które są bezwzględnie niedopuszczalne np. zagraniczne wakacje z kodem nr 1, z którego relacje, pracownik skrupulatnie publikuje na swoim portalu społecznościowym. Wyjazd w góry ze złamaną nogą także nie wpłynie zapewne na przyspieszenie rekonwalescencji. Często jednak opuszczenie miejsca zamieszkania jest możliwe, jeśli chory ma na zwolnieniu kod 2. Pracownik musi jednak wykazać, że wpłynie to pozytywnie na jego zdrowie, np. pomoże mu jod nad morzem.

Uważaj na media społecznościowe!

Przyjmijmy, że decydujesz się na wyjazd, który nie ma nic wspólnego z przyspieszeniem twojego powrotu do zdrowia. Wrzucasz zdjęcia z zakrapianej imprezy na swoje media, do których dostęp ma twój szef i współpracownicy. Możesz mieć z tego powodu wiele nieprzyjemności. Istnieje wiele firm wynajmowanych przez pracodawców,  które mają na celu śledzenie osób przebywających na L4, właśnie w Internecie. Miej to na uwadze.

Nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego – konsekwencje

Jedną z bolesnych konsekwencji niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, jest utrata prawa do zasiłku chorobowego przypadającego na ten okres. Czy pracodawca może zwolnić cię dyscyplinarnie? Nie jest to takie oczywiste, ponieważ samo zwolnienie dyscyplinarne polega na dużych naruszeniach obowiązków pracowniczych. Twój szef musiałby wykazać jasny i niepodważalny powód. Każda sytuacja musi zostać rozpatrzona w bardzo indywidualny sposób, co czasami trwa naprawdę długo. Jeśli nie możesz wychodzić z domu, korzystaj z recept lekarza online – L4 z kodem 1 to idealny powód.

Nie wykorzystuj L4 do wakacyjnych wyjazdów, ponieważ możesz narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Zaplanuj w tym celu urlop wypoczynkowy i ciesz się spokojem.