Pireneje są trzecim pod względem wysokości pasmem górskim w Europie, wznoszą się malowniczo wzdłuż granicy Francji z Hiszpanią i rozciągają od Morza Śródziemnego do Zatoki Biskajskiej na Oceanie Atlantyckim. Jakie są ich największe atrakcje turystyczne?

Najpiękniejsze miejsca w Pirenejach

Pireneje to trzeci najwyższy łańcuch górski w Europie po Alpach i Górach Betyckich. Rozciągają się na długość ok. 450 kilometrów i stanowią naturalną granicę francusko-hiszpańską. Przecinają Andorę, oddzielają Półwysep Iberyjski od pozostałej części kontynentu i łączą wybrzeże Morza Śródziemnego na wschodzie z Zatoką Biskajską na zachodzie. Poza górskim klimatem i wspaniałymi widokami w Pirenejach istnieje wiele innych atrakcji.

Po stronie hiszpańskiej Pireneje zajmują tereny siedmiu prowincji – Girony, Barcelony, Lleidy, Huesci, Saragossy, Nawarry i Gipuzkoa’y. Największe atrakcje hiszpańskich Pirenejów to przede wszystkim malownicza polodowcowa Dolina Ordesy oraz stuletni Park Narodowy Ordesy i Monte Perdido – drugi najstarszy park narodowy w Hiszpanii, Dolina Vall De Boi – kolebka romańskiego dziedzictwa kulturowego Katalonii z dziewięcioma zabytkowymi kościołami wpisanymi na Listę UNESCO, zielona dolina Vall de Núria z górskim jeziorem i licznymi ścieżkami spacerowymi oraz barokowym sanktuarium de la Virgen de Nuria. Wśród najciekawszych zabytków w pobliżu Pirenejów znajdują się średniowieczne zabudowania w miejscowościach Bellver de Cerdanya, Aínsa, Jaca, Ansó, Boí, Taüll czy Besalú.

Francuska część to obszary departamentów Pyrénées-Orientales, Aude, Ariège, Haute-Garonne, Hautes-Pyrénées oraz Pyrénées-Atlantique. Najpopularniejszymi miejscami po tej stronie gór są między innymi uzdrowiskowe miasteczko Cauterets sąsiadujące ze wspaniałym Parkiem Narodowym, zabytkowe miasto Bagnères de Bigorre ze słynnymi leczniczymi gorącymi źródłami Grand Thermes i pobliską kolejką linową wjeżdżającą na szczyt Pic du Midi de Bigorre, malownicza górska miejscowość Luz St. Sauveur pełna pieszych szlaków oraz Lourdes, czyli cel wielu pielgrzymek z Chateau Fort de Lourde, Grotą Massabielle i Bazyliką Matki Bożej Różańcowej. Równie atrakcyjne są mniejsze miejscowości, takie jak Foix z górującą nad miastem skała z zamkiem na szczycie, kolorowe i spokojnie Saint-Jean-Pied-de-Port otoczone średniowiecznymi murami czy ufortyfikowana wioska Sauveterre-de-Béarn położona wzdłuż wolno płynącej rzeki Gave d’Oloron.

Pireneje – najlepsze miejsca na górski trekking

Pireneje to niezwykle różnorodne góry, z zielonymi łąkami i łagodnymi wzniesieniami na wschodzie i zachodzie oraz wysokimi szczytami i górskimi przełęczami w centrum. Ten niesamowity łańcuch górski jest pełen wspaniałych krajobrazów i wielu malowniczych szlaków oraz tras trekkingowych. Najczęściej wybieranymi są te krótsze, typowo turystyczne, łączące górskie miejscowości i niewymagające zbyt dużego doświadczenia. Dla wielbicieli wielodniowych górskich wędrówek, dla których bardziej wymagający trekking nie jest przeszkodą, istnieją też szlaki długodystansowe, pozwalające zobaczyć Pireneje w całej okazałości. Najpopularniejsze są szlaki GR 10 oraz GR 11 – pierwszy z nich biegnie po stronie francuskiej, łącząc miasta Hendaye i Banyuls-sur-Mer, a drugi jest jego odbiciem lustrzanym po stronie hiszpańskiej i łączy przylądki Cape Higuer oraz Cap de Creus. Najdłuższym i najbardziej wymagającym jest szlak HRP, którego trasa biegnie przez całą długość Pirenejów i w wielu miejscach przekracza granicę Hiszpanii i Francji, zahaczając również o Andorę.

Pireneje są też istnym rajem dla wielbicieli wspinaczki górskiej z kilkunastoma szczytami wznoszącymi się na wysokość powyżej 3000 metrów n.p.m. Najwyższe z nich to Pico Aneto (3404 metrów n.p.m.), Mont Posets (3375 metrów n.p.m) i Mont Perdu (3355 metrów n.p.m.) – wszystkie trzy znajdują się w Hiszpanii.

Na terenie Pirenejów, zarówno po stronie hiszpańskiej, jak i francuskiej, istnieje też wiele ośrodków sportów zimowych, z doskonałymi stokami i kilometrami tras narciarskich, które z pewnością spełnią wymagania wszystkich miłośników białego szaleństwa.

Połączenie hiszpańsko-francuskie może kojarzyć się tylko z jednym – moda. Interesuje cię hiszpańska firma odzieżowa? Wejdź na stronę: https://modnywieszak.pl/hiszpanska-firma-odziezowa

Pireneje to miejsce idealne dla wielbicieli zwiedzania i leniwych, pieszych wędrówek oraz amatorów trekkingu i górskich wspinaczek.