Lęk wysokości, znany również jako akrofobia, jest lękiem, który może mieć zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne. W ciężkich przypadkach może nawet prowadzić do ataków paniki i paraliżu!

Akrofobia jest jedną z najczęstszych fobii – dotyka około 6% populacji. Osoby cierpiące na ten lęk mogą odczuwać zawroty głowy, mdłości lub trudności w oddychaniu w obliczu kontaktu z wysokością. W naszym artykule znajdziesz szereg przydatnych informacji na temat tego zaburzenia! 

Co to jest akrofobia? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym zaburzeniu

Fobie to zaburzenia charakteryzujące się lękiem przed określonymi sytuacjami, przedmiotami, zjawiskami lub osobami. Wymienione rzeczy przeważnie nie są niebezpieczne dla osoby, która się z nimi styka, jednak odczucie, jakie temu towarzyszy wskazuje na coś zupełnie innego. Jedną z najczęściej występujących fobii jest akrofobia. Jest to skrajny lub irracjonalny lęk przed wysokością. Zaburzenie to dotyka miliony ludzi na całym świecie. 

Na akrofobię częściej cierpią osoby, które w okresie dzieciństwa doznały traumy związanej z upadkiem, np. z karuzeli, huśtawki lub drzewa.

Akrofobia może powodować szereg objawów, od łagodnego niepokoju do pełnych ataków paniki. W ciężkich przypadkach może prowadzić do agorafobii, czyli lęku przed otwartymi przestrzeniami lub miejscami publicznymi. 

Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą również doświadczać poczucia oderwania od własnego ciała lub przemożnej chęci skoczenia. Jeśli uważasz, że cierpisz na lęk wysokości, koniecznie poszukaj profesjonalnej pomocy. Obecne możliwości medycyny coraz częściej pozwalają skutecznie wyleczyć różne fobie!

Jakie są objawy akrofobii?

Objawy akrofobii są dość charakterystyczne. Osoby cierpiące na ten rodzaj fobii odczuwają strach tylko w określonych sytuacjach. Ich lęk nie pojawia się w trakcie wykonywania codziennych czynności takich jak jazda na rowerze, czytanie, granie w gry wideo czy oglądanie filmu ze znajomymi. Jednak dokuczliwe ataki paniki mogą się pojawić już na samą myśl o wejściu na balkon lub wysoką drabinę.

Przeczytaj również:  Podróż samolotem? Wybierz audiobooki!

Objawy akrofobii bardzo często obejmują paraliżujący strach, który uniemożliwia wykonywanie nawet prostych ruchów. Jednymi z najczęstszych objawów akrofobii są: nadmierna potliwość, bardzo szybki oddech, drżenie całego ciała, omdlenia, duszności, przyspieszone bicie serca i zawroty głowy.

Sposoby na pokonanie akrofobii

Akrofobia może być bardzo wyniszczająca, jednak są pewne rzeczy, które można zrobić, aby pokonać swój lęk. Ważne jest, aby zrozumieć, że nasz lęk jest irracjonalny i że wysokość nie jest w rzeczywistości niebezpieczna. Po zaakceptowaniu tego faktu można zacząć powoli wystawiać się na działanie coraz wyższych miejsc. Zacznij od stania na stołku, a następnie na niewielkim wzniesieniu lub klifie. Ważne jest, aby robić małe kroki i poruszać się we własnym tempie. Terapia ekspozycyjna w kontrolowanym otoczeniu pomaga w odwrażliwieniu osoby na jej lęk i ostatecznie zmniejsza intensywność objawów. 

Inne możliwości leczenia obejmują terapię poznawczo-behawioralną, która pomaga zmienić negatywne wzorce myślowe, oraz leki, które mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów lęku. 

W miarę jak będziesz się czuć coraz pewniej, zaczniesz pozbywać się lęku wysokości. Pamiętaj, że ważna jest cierpliwość i powolne podejmowanie działań. Dzięki leczeniu większość osób jest w stanie przezwyciężyć swój lęk i prowadzić normalne życie. Z czasem i wysiłkiem uda ci się pokonać akrofobię! 

Akrofobia, czyli lęk wysokości, to powszechna fobia, która może powodować znaczny niepokój i cierpienie. Objawy mogą obejmować pocenie się, szybkie bicie serca, brak tchu, zawroty głowy lub światłowstręt. W wielu przypadkach można sobie poradzić z nią samodzielnie, przekraczając granice wyznaczane przez uczucie lęku. Jednak w przypadku bardzo silnej akrofobii, potrzebna będzie psychoterapia.