Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z wycieczki-egipt.pl

Góry Izerskie to pasmo górskie zlokalizowane w Sudetach Zachodnich. Dokładnie można powiedzieć, że Góry Izerskie znajdują się na pograniczu Polski i Republiki Czeskiej, jednak są one miejscem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym. Tak więc Góry Izerskie- co warto zobaczyć?

Góry Izerskie i ich najwyższe szczyty

Góry Izerskie słyną nie tylko ze swojej lokalizacji na terenie dwóch państw jednocześnie, jednak przede wszystkim są one znane z wielu pięknych i ciekawych miejsc, z którymi niejednokrotnie związana jest jeszcze bardziej interesująca historia. Eksplorowanie Gór Izerskich z pewnością jest atrakcją samą w sobie. Co więcej, na szlakach poradzą sobie zarówno kompletni amatorzy, dla których wyprawa ta, będzie pierwszą, w której sprawdzą oni swoją kondycję podczas górskich wędrówek, ale także i dla miłośników trekkingu, którzy chcą nacieszyć swoje oczy niesamowitymi widokami. Szlaki prowadzące do najważniejszych szczytów Gór Izerskich nie należą do najbardziej wymagających, a co najważniejsze przebiegają one w otoczeniu przepięknych krajobrazów. Tak więc w pierwszej kolejności warto zdobyć Stóg Izerski, znajdujący się na wysokości 1107 metrów nad poziomem morza. Położony jest on na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w niedalekiej odległości od uzdrowiskowego miasta jakim jest Świeradów-Zdrój. Z samego szczytu można podziwiać przepiękne panoramy okolicznych miejscowości oraz lasy. Kolejnym z niezwykle ważnych szczytów jest Sępia Góra na wysokości 829 metrów nad poziomem morza. Również znajduje się ona w okolicy Świeradowa- Zdroju. Z Sępiej Góry można podziwiać panoramę pogórza Izerskiego, a także Karkonosze. Warto również wspiąć się na Wysoką Kopę, to szczyt, który znajduje się na wysokości 1126 metrów nad poziomem morza oraz na nieco niższą Sępią Górę na wysokości 829 metrów nad poziomem morza. Szczególną uwagę warto poświęcić szczytowi, który nie grzeszy wysokością. Na poziomie 595 metrów nad poziomem morza znajduje się Zajęcznik. Szczyt między Świeradowem-Zdrojem a Czerniawą może i nie ma imponujących warunków, jednak znajduje się na nim urokliwa, leśna ścieżka edukacyjna.

Przeczytaj również:  Góry Wałbrzyskie co warto zobaczyć

Góry Izerskie- Zamek Czocha

Zamek Czocha to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Gór Izerskich. Jest to średniowieczna rezydencja malowniczo usytułowana na dość wysokim wzgórzu, które góruje nad pogórzem Izerskim. Znajduje się on w niewielkiej miejscowości Leśna. Jest on udostępniony dla zwiedzających, jednak obowiązują bilety wstępu. Niemniej jednak malownicze położenie zamku mówi samo za siebie. Z jego dziedzińca można podziwiać malownicze pejzaże, a dołem przepływa niewielka rzeczka. Ciekawostką jest fakt, że zamek ten praktycznie nigdy nie był remontowany, a po dziś dzień jego mury i wieże zachowane są w niemalże nienaruszonym stanie. Podróżnych zawsze najbardziej przyciąga znajdująca się w jego wnętrzu Sala Tortur, z ekspozycją średniowiecznych narzędzi, jakimi torturowano nielojalnych współpracowników króla lub po prostu zdrajców i grabieżców.

Góry Izerskie- ruiny zamku Gryf

W niewielkiej, praktycznie opustoszałej już wsi Proszówka znajdują się ruiny zamku Gryf. Niegdyś była to dumna, średniowieczna rezydencja, z której obecnie pozostały już jedynie same ruiny. Umiejscowione są one na wzgórzu na wysokości 447 metrów nad poziomem morza. Bez wątpienia ruiny zamku Gryf są jedną z największych atrakcji okolicy Gór Izerskich i co roku przyciągają do siebie całą masę turystów, którzy chcą zgłębiać tajemnicę ruin, a także poznać dokładniejszą historię zamku. Okazuje się, że ruiny te są niezwykle tajemnicza, a w wielu źródłach i opracowaniach odnośnie Gór Izerskich, nikt nie poświęcił zamkowi Gryf należytej uwagi. Stąd też ogromna część jego przeszłości po dziś dzień nie została do końca poznana. Tak samo nikt do tej pory nie ustalił dokładnej daty jego powstania, a także poprzednich właścicieli. Ruiny zamku Gryf są więc owiane tajemnicą.