Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z wsin.pl

W Sudetach można znaleźć wiele mniejszych i większych pasm górskich, a jednym z najciekawszych i najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym są właśnie Góry Kaczawskie. To niewielkie pasmo skrywa w sobie wiele atrakcji, a także tajemniczych miejsc. Tak więc Góry Kaczawskie- co warto zobaczyć?

Góry Kaczawskie i ich najsłynniejszy szczyt- Skopiec

Góry Kaczawskie- co zostało już wspomniane- są jednym z mniejszych pasm górskich, które znajduje się w Sudetach, czyli w południowo- zachodniej części Polski. Są one zlokalizowane na terenie Masywu Czeskiego, a sam obszar Gór Kaczawskich jest idealnym miejscem na długie, rodzinne spacery, a także weekendowe, szybkie wyjazdy. Na tych terenach znajduje się wiele ciekawych miejsc, a także zabytków, które nie powinny umknąć uwadze żadnego podróżnika. Same Góry Kaczawskie są zbudowane ze skał metamorficznych czyli z zieleńców, diabazów oraz fyllitów. Co ciekawe posiadają one około 30 kilometrowe pasmo niezwykle niskich gór, które wkraczają na obszar Sudetów Zachodnich. W ich skład wchodzą również cztery grzbiety, nazwane od stron świata, czyli grzbiet północny, południowy i wschodni, a także jeden grzbiet mały. Będąc więc w Górach Kaczawskich z pewnością nie można odmówić sobie niebywałej przyjemności jaką jest wejście na najsłynniejszy szczyt Gór Kaczawskich, czyli na Skopiec. Nie jest to zbyt wysoki szczyt, bo mierzy sobie jedynie 724 metry nad poziomem morza i ulokowany jest w masywie grzbietu południowego. Okazuje się, że spacer ten będzie niezwykle krótki, gdyż zdobycie Skopca zajmuje zwykle około 20 minut. Niemniej jednak spacer ten dostarczy okazji do podziwiania niesamowitych widoków. Turyści powinni zdecydować się na wejście od strony niewielkiej wsi Komarno, dzięki czemu będą oni mogli podziwiać widoki na Rudawę Janowicką oraz na same Karkonosze. Ciekawostką jest fakt, że eksperci dowiedli iż około dwa miliony lat temu, Góry Kaczawskie były terenem, na którym znajdowało się wiele mniejszych i większych wulkanów. Co więcej, dalej na tym obszarze znajdują się dowody na ich aktywność.

Przeczytaj również:  Beskid Sądecki co warto zobaczyć

Góry Kaczawskie- zwiedź pałac książęcy w Wleniu

Wleń jest niezwykle małą wioską, zamieszkaną jedynie przez kilka osób. Niemniej jednak wioska ta może poszczycić się przepięknym i świetnie zachowanym, zabytkowym pałacem książęcym. W jego wnętrzu, które jest całkowicie udostępnione do zwiedzania można podziwiać ponad 25 książęcych komnat. Jest to niezwykła budowla, która swoim majestatem i okazałością zapada turystom w pamięć na bardzo długo. Zamek ten znajduje się tuż nad rzeką Bóbr u góry Tarczynki. Jego powstanie datuje się na XVI wiek, co tym bardziej dowodzi jego unikalności, gdyż jest on zachowany w niemalże idealnym stanie. Budowa tego pałacu książęcego wedle źródeł rozpoczęła się już w 1160 roku, a zainicjowana została przez Bolesława Wysokiego. Niemniej jednak to Henryk Brodaty poświęcić czas i środki na jego rozbudowę. Obecnie zamek we Wleniu uważany jest za jeden z najstarszych kompleksów pałacowych na Śląsku, a także w całej Polsce. Znajduje się on na wysokości 383 metrów nad poziomem morza.

Góry Kaczawskie i Zamek Grodziec

Jednym z ciekawszych zamków, który również znajduje się w Górach Kaczawskich jest Zamek Grodziec. Ta majestatyczna i świetnie zachowana zabytkowa budowla została wzniesiona na powulkanicznym wzgórzu na wysokości 389 metrów nad poziomem morza. Powstanie tego zamku datuje się na rok 1155. Został on wybudowany w późnogotyckim stylu architektonicznym. Niemniej jednak nie jest on tylko obiektem do zwiedzania! Obecnie odbywają się w jego wnętrzu pokazy i wydarzenia kulturowe zarówno w skali regionalnej jak i międzynarodowej. Swoje miejsce ma chociażby w tym zamku Święto Wina i Miodu Pitnego, a także wiele turniejów rycerskich. Ciekawostką jest fakt, że wzgórze na którym stoi obecnie zamek, za czasów Celtów było uznawane za święte. Warto wspomnieć, że w zamku tym nakręcono sceny do „Wiedźmina” oraz do „Romea i Julii”.

Przeczytaj również:  Beskid Makowski co warto zobaczyć