Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z malezja.net

Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo górskie w rejonie Dolnego Śląska. Jest to idealne miejsce na krótki urlop lub po prostu weekendowy wypad na ostatnią chwilę. Co więcej, amatorzy górskich wycieczek właśnie tam mogą rozpocząć swoją przygodę z trekkingiem. Niemniej jednak Rudawy Janowickie- co warto zobaczyć?

Rudawy Janowickie- malownicze Kolorowe Jeziorka

Rudawy Janowickie śmiało można nazwać miejscem idealnym, zarówno do pieszych wycieczek, jak i nawet błogiego wypoczynku. Znajdują się one malowniczo usytułowane w historycznej części Dolnego Śląska. Bez wątpienia, jeśli ktoś na poważnie myśli o rozpoczęciu swojej przygody właśnie z górskimi wędrówkami czy trekkingiem, wówczas to właśnie Rudawy Janowickie wydają się być miejscem wręcz do tego stworzonym. Na szlakach górskich bez problemu poradzą sobie zarówno dzieci, a także i osoby starsze, więc śmiało można powiedzieć, że Rudawy Janowickie są miejscem absolutnie dla każdego. Co więcej Rudawy Janowickie spokojnie można nazwać swoistym „tarasem widokowym” z którego rozciąga się przepiękny i absolutnie wyjątkowy, panoramiczny obraz na majestatyczne Karkonosze. Jednak to jeszcze nie wszystko, gdyż Rudawy Janowickie to przede wszystkim bogactwo różnorodnej przyrody i niezwykle ciekawych miejsc, które uchodzą za jedne z ciekawszych atrakcji turystycznych. Tak więc co warto zobaczyć będąc na wyprawie górskiej w Rudawach Janowickich? Otóż w pierwszej kolejności swoje kroki warto skierować w stronę Kolorowych Jeziorek. Jest to niezwykle malownicze miejsce, znajdujące się nieopodal unikalnej, drewnianej wioski Wieściszowice. Jest to bez wątpienia miejsce, które zapiera dech w piersiom każdemu, kto do niego dotrze. Malownicze, małe jeziorka, które przybierają niezwykle wyrazisty, lazurowy kolor to bez wątpienia jeden z nowych cudów Polski. Co więcej wokół nich zostały zaaranżowane ławeczki i stoliki więc bez problemu w tym pięknym otoczeniu można sobie urządzić piknik i wypić szklankę ciepłej herbaty. Kolorowe Jeziorka to aż cztery zbiorniki wodne, które zlokalizowane są na zboczach Wielkiej Kopy i znajdują się we wschodniej części Rudaw Janowickich. Dawniej w ich miejscu istniała kopalnia pirytu, którą zamknięto w 1925 roku. Wobec tego turyści mogą podziwiać jeziorko żółte, czerwone, lazurowe oraz zielone. Miejsce to bez wątpienia robi ogromne wrażenie.

Przeczytaj również:  Beskid Wyspowy co warto zobaczyć

Rudawy Janowickie- Sokolik i Krzyżna Góra

Amatorzy i początkujący w temacie górskich wędrówek, z pewnością będą chcieli zaliczyć szybki spacer będąc w Rudawach Janowickich. Wówczas wejście na Sokolik i na Krzyżną Górę idealnie wpisze się w ich oczekiwania i możliwości. Trasa ta jest niezwykle prosta i z pewnością poradzą sobie z nią osoby w dosłownie każdym wieku. Najlepsza baza wypadową na wejście na te dwa, niezbyt wysokie szczyty jest niewielka miejscowość Trzcińsko, do której bez problemu można dojechać pociągiem. Sokolik jest szczytem o wysokości 642 metrów nad poziomem morza, co czyni go najwyższym szczytem całych Rudaw Janowickich. Co więcej, dodatkowym ułatwieniem są schodki, które zostały tu zamontowane już w 1884 roku. Na Sokoliku istnieje przepiękny taras widokowy, co powinno być główną motywacją do wejścia na ten niewielki szczyt. Rozciąga się z niego przepiękny widok chociażby na Karkonosze, a także na samą zabudowę Jeleniej Góry. Schodząc z Sokolika, tuż na wysokości Husyckich Skał warto skręcić w czarny szlak, który doprowadzi podróżnych do kolejnego szczytu, którym jest Krzyżna Góra. Spacer ten nie powinien zająć turystom więcej niż 15 minut szybkiego marszu. Tuż pod samym szczytem można natrafić na świetnie zachowane ruiny zamku Sokolec, który jest niezwykle interesującym okazem do zwiedzenia i również odpoczynku. Na sam szczyt prowadza urokliwe skalne schodki. Rudawy Janowickie to absolutnie wyjątkowe pasmo górskie, które koniecznie trzeba odwiedzić.