Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z szwajcaria.biz

Polskie góry należą do jednych, z najpiękniejszych w Europie. Bez wątpienia panuje tam wyjątkowy klimat, a także atmosfera, która z roku na rok przyciąga coraz większą ilość turystów. Beskid Niski stał się niezwykle popularnym miejscem odwiedzić. Tak więc co warto tam zobaczyć?

Beskid Niski i spacer w Nieznajowej

Beskid Niski leży w paśmie Beskidów Centralnych i należy do najpopularniejszego pasma polskich gór. Swoją popularność zawdzięcza jednak nie tylko przepięknym stokom górskim, ale także i majestatycznym szlakom i miejscowościom, które bez wątpienia koniecznie trzeba odwiedzić wybierając się w te strony. Tak więc co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim? Otóż w pierwszej kolejności swoje kroki warto skierować do Nieznajowej. Kiedyś była to tętniąca życiem i kolorami wieś, która zamieszkiwali Łemkowie. Obecnie jednak nie mieszka tam już zupełnie nikt, jednak miejscowość ta pełni rolę prawdziwego, kulturalnego pomnika i dowodu na to, że kultura łemkowska pełna jest barw i wzorów. Nieznajowa znajduje się w malowniczej dolinie górnej Wisłoki, a także jej dopływie- rzeki Zawoi. Najważniejszym punktem każdej wycieczki do Nieznajowej jest niewielka chatka, z ogromnymi drewnianymi drzwiami, które mają za zadanie pełnić rolę symbolu, upamiętniającego dawnych mieszkańców i kulturę łemkowską, która była dominująca w tym regionie. To jeszcze jednak nie wszystko, gdyż Nieznajowa to również malownicze widoki i krajobrazy, a także ogromne możliwości pieszych wycieczek. Przepiękne trasy trekkingowe w Nieznajowej prowadzą pośród starych drzew, a także lasów oraz łąk. Co chwila można natknąć się na niewielkie, a zarazem rwące strumienie górskie. Wycieczka do Nieznajowej w Beskidzie Niskim z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci i dorosłych, a czas można sobie umilić dodatkowo organizując piknik na jednej z zielonych łąk.

Beskid Niski i ceramika w Czarnem

Jeśli zaplanowaliście wycieczkę do Nieznajowej podczas zwiedzania Beskidu Niskiego, to nie możecie również pominąć miejscowości Czarnem. Jest to kolejna malownicza wieś w Beskidzie Niskim, w której obecnie znajdują się jedynie dwa domy! Okazuje się jednak, że jeden z nich przynależy do artysty Jurka Szczepkowskiego. To on mieszka i tworzy swoje prace właśnie w Beskidzie Niskim w niewielkiej wiosce Czarnem. Jego dziełami są prawdziwe ceramiczne cuda, więc będąc na miejscu można nie tylko podziwiać przepiękne prace, ale również zdecydować się na kupno jednego z wyrobów artysty. Co ciekawe, latem w tym niewielkim domu i w ogrodzie prowadzone są ceramiczne warsztaty dla turystów, więc jest to niesamowita okazja, by nauczyć się podstaw ceramicznego fachu tuż pod okiem specjalisty. Praca z gliną i kołem garncarskim będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych.

Przeczytaj również:  Góry Kaczawskie co warto zobaczyć

Beskid Niski i szlak najpiękniejszych kościołów

Wizyta w Beskidzie Niskim to również niesamowita okazja do tego, by przebyć szlak najpiękniejszych, drewnianych kościołów, które znajdują się na trasie Kwiatoń- Skwitne- Gładyszew- Wołowiec. Beskid Niski słynie ze swoich niewielkich, jednak niezwykle urokliwych drewnianych kościółków, gdzie każdy z nich skrywa w sobie niesamowita historię. W Kwiatoniu właśnie znajduje się jednak z najpiękniejszych, greckokatolickich cerkwi, która w 2013 zaczęła figurować na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Cerkwia w Wołowcu, to prawdziwa cerkiew na końcu świata, gdyż praktycznie kończy się tu każda droga, jaka wychodzi z innych miejscowości Beskidu Niskiego. Bez wątpienia trasa pomiędzy tymi czterema, niewielkimi wioskami pozwoli turystom zapoznać się z najciekawszymi i najpiękniejszymi cerkwiami Beskidu Niskiego. Każdy z kościółków jest niezwykle urokliwy i przyciąga swoją niesamowita historią. Dzięki nim wizyta w Beskidzie Niskim może stać się przygodą, która zapadnie wam w pamięć.