Góry Opawskie co warto zobaczyć? To pytanie nasuwa się niewątpliwie wielu amatorom pieszych wycieczek planującym udać się w tą część Sudetów. Są to niewątpliwie piękne, aczkolwiek mało znane góry, dla tego tez przyjrzyjmy się wspólnie, co warto w nich zobaczyć.

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt gór Opawskich po stronie Polskiej, który zalicza się do korony gór Polskich- jednak nie jest to do końca prawdą, gdyż po Polskiej stronie jest część masywu oraz schronisko, natomiast po czeskiej jest szczyt oraz druga część masywu. Co ważne nie jest to najwyższy szczyt gór Złotych, gdyż najwyższy jest Příčný Vrch będący po stronie czeskiej. Na samym szczycie jest odremontowana wieża poniemiecka wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniała panorama na Sudety, Opolszczyznę, Dolny Śląsk, oraz Czechy. Na sam szczyt biegnie kilka szlaków turystycznych, a mianowicie:

-żólty- najłatwiejszy, który można zacząć w Pokrzywnej.

-Czerwony- dłuższy i cięższy, zaczynający się w Głuchołazach.

-zielony- długi szlak międzyregionalny, który przez szczyt biegnie dalej, w kierunku Zlatych Hor.

Kopa biskupia jest ceniona przez wielu amatorów wypoczynku w górach. Dlaczego? Ponieważ jej szlaki są dostosowane do każdego piechura- są tu zarówno szlaki łatwe, takie jak żółty (zwany przez niektórych nieco złośliwie emeryckim), jak i też bardziej wymagające takie jak czerwony. Kopa Biskupia jest ceniona także przez sportowców, między innymi biegaczy- to tutaj regularnie trenuje obecna zwyciężeni półmaratonu komandosa, będącego jednym z cięższych biegów w Polsce.

Szlak czarownic

Jesteście fanami horrorów? A może lubicie historię? Albo jedno i drugie? W takim razie szlak czarownic jest dla was. Czym on jest? Jest to szlak turystyczny, który powstał dzięki współpracy władz czeskich oraz polskich. Na szlaku tym znajdują się miejsca związane z dawnymi czarownicami, czyli na przykład grób czarownicy, znajdujący się przy jednym ze szlaków biegnących na Kopę Biskupią. Szlak ten zaczyna się w Prudniku, a kończy w Paczkowie, przy historycznym domu kata. Jest to nie wątpliwie ciekawy szlak zarówno pod względem widoków, jak i też historii, która jest jednocześnie bardzo mroczna, a zarazem ciekawa.

Przeczytaj również:  Góry Bardzkie co warto zobaczyć

Příčný vrch

Ciekawe atrakcje są także po czeskiej stronie gór Opawskich, a mianowicie najwyższy ich szczyt, czyli Příčný vrch. Ma on aż 975 metrów nad poziomem morza. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że od średniowiecza góra była eksploatowana górniczo- z w jej masywie znajdowały się kopalnie złota, ale również ołowiu, miedzi, a także pirytu potrzebnego do produkcji kwasu siarkowego- łączna długość szybów to aż 120 kilometrów, jednak większość z nich zasypano ze względów bezpieczeństwa. Co ciekawa góra jest zaliczana do korony Sudetów, czyli odznaki wydawanej przez polskie towarzystwo turystyczno-krajoznawcze, w skrócie PTTK.

Jeżeli chodzi o szlaki biegnące na szczyt, to są to:

-zielony szlak biegnący od Heřmanovic

-czerwony również biegnący od Heřmanovic

-niebieski zaczynający się w Rejviz

Szlaki te są o stosunkowo umiarkowanej trudności. Zaletą szczytu jest także to, że nie jest on zbytnio znany, przynajmniej po Polskiej stronie, przez co jest tam znacznie mniej turystów, co niewątpliwie może spodobać się fanom samotnych wycieczek. Jego szlaki spodobają się również fanom biegania w górach, gdyż mogą one stanowić dla nich swoistego rodzaju wyzwanie. Warto wspomnieć przy tym, że sam szczyt jest zalesiony, przez co widoki z niego są ograniczone, ale za to las sprawia, że jest on niezwykle urokliwy.

Podsumowanie

Góry opawskie to niewątpliwie bardzo ciekawy zakątek, który jest jednocześnie słabo znany. Dla tego też warto je odwiedzić, szczególnie jeżeli lubimy samotne, spokojne wędrówki. Dzięki stosunkowo dobrze rozwiniętej bazie noclegowej możemy bez większego problemu poświęcić na to klika dni. W zasadzie każdy amator pieszych wędrówek może znaleźć tu coś dla siebie, nawet jeśli nie jest wytrawnym piechurem.