Beskid Śląski to jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. Dość pokaźnych rozmiarów pasmo górskie oferuje jednak turystom ogromną moc atrakcji i ciekawych miejsc, których po prostu nie da się pominąć. Tak więc jeśli wybieracie się do Beskidu Śląskiego- co warto zobaczyć?

Beskid Śląski i miasteczko Szczyrk

W Beskidzie Śląskim można czuć się jak u siebie w domu. Niektóre miasta, jak np. wspomniany już Szczyrk są jedna z prawdziwych „aglomeracji”, która choć nie cieszy się pokaźnymi rozmiarami, to stanowi jedno z głównych punktów „Beskidzka 5”. Wspominana „Beskidzka 5” to swoisty produkt górski, który został stworzony właśnie ze względu na dynamiczny rozwój turystyki w Beskidzie Śląskim. „Beskidzka 5” swoim zasięgiem obejmuje jeszcze kilka innych, mniejszych miasteczek, o których oczywiście warto wspomnieć, jednak największą uwagę turyści zwrócić powinni przede wszystkim na Szczyrk. W tym miasteczku z pewnością coś dla siebie znajdą zarówno ci, którzy uwielbiają górskie wędrówki, ale co najważniejsze prawdziwą atrakcją jest specjalnie przygotowany, crossowy tor rowerowy dla entuzjastów kolarstwa górskiego. Nie można zapomnieć o fanach skoków narciarskich, gdyż w obrębie właśnie Szczyrku wznosi się jeden, z najwyższych szczytów w całym Beskidzie Śląskim i jest to Skrzyczne o wysokości 1257 metrów nad poziomem morza. Od strony południowej można dotrzeć również na inny szczyt o dźwięcznej nazwie Klimczok, który może pochwalić się wysokością 1117 metrów nad poziomem morza. Jeśli wybieracie się więc do Szczyrku- a jest warto, to przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą solidne i wygodne buty trekkingowe, bo nie brakuje tam malowniczych szlaków i wzniesień, które zachęcają do spacerów. Co ciekawe znajdziecie tam również ogromną ilość tradycyjnych, góralskich knajp, które pozwolą zregenerować siły po intensywnym spacerowaniu. Szczyrk jest również świetną bazą wypadową, by podziwiać i zwiedzać inne miejscowości całej „Beskidzkiej 5”, więc z pewnością nie można go pominąć.

Przeczytaj również:  Beskid Żywiecki co warto zobaczyć

Beskid Śląski- wieś Istebna

Kolejnym krokiem w Beskidzie Śląskim jest odwiedzenie malowniczej wioski Istebna. Jest ona położona u samych stóp Złotego Gronia. Nazwa ta pochodzi podobno od legendarnych, porastających stoki szczytu kłosów dojrzałego zboża, które latem są oświetlane przez promienie słoneczne i przybierają barwę pięknego złota. Istebna niemniej jednak wraz z Koniakowem oraz Jaworzyną tworzy swoistą Trójwieś Beskidzką. W Istebnej szczególnie żywa jest przede wszystkim tradycyjna, kultura pasterska, więc wypas owiec, a także produkcja góralskiego sera. To właśnie wieś Istebna jest tym, co przyciąga turystów do Beskidu Śląskiego. Co więcej znajdują się tam wspaniałe koronki, które może podziwiać w muzeach obecnie jako eksponaty, a w Istebnej stanowią one jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych wielu domach. Zwykle umieszczane są one chociażby w oknach lub restauracjach jako ozdobne obrusy. Ze wszystkich miejscowości wchodzących w skład „Beskidzka 5” to właśnie Istebna jest najbardziej folklorystyczna.

Beskid Śląski i Muzeum Koronki w Koniakowie

Kolejnym punktem na mapie zwiedzania Beskidu Śląskiego jest niewielka wieś Koniakowo, w której koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Koronki. Jest to tak naprawdę Izba Pamięci Marii Gwarek, która w roku 1947 zainicjowała pierwsze w Beskidzie Śląskim powstanie Spółdzielni Koronkarskiej. Co więcej Maria Gwarek była również instruktorką szydełkowania, a także najważniejsza działaczką w Beskidzie Śląskim na rzecz rozwoju i doskonalenia techniki lokalnego rękodzieła. W muzeum Koronki w Koniakowie możemy podziwiać ręcznie wykonywane obrusy, serwety, elementy stroju, kołnierzyki, a co ciekawe nawet bieliznę wykonaną z kremowej nici. TW Gminnym Ośrodku Kultury w Koniakowie znajduje się również wpisana do Księgi Rekordów Guinessa koronka koniakowska.