Góry Bystrzyckie są dość słabo zróżnicowanym pasmem górskim, które administracyjnie znajduje się w regionie Sudetów Środkowych. Znajdują się one dokładnie w województwie Dolnośląskim. Niemniej jednak oferują one wiele ciekawych zakątków i zakamarków, które są warte odwiedzenia. Tak więc Góry Bystrzyckie- co warto zobaczyć?

Góry Bystrzyckie- schronisko Jagodna

Nie da się ukryć, że Góry Bystrzyckie nigdy nie cieszyły się zbytnią popularnością wśród turystów. Jak już zostało to wspomniane, pasmo to jest dość słabo zainteresowane, a otaczające je Sudety z pewnością skierowały na siebie cały ruch turystyczny. Niemniej jednak warto w tym momencie podkreślić, że Góry Bystrzyckie zasługują na o wiele większą uwagę i zainteresowanie, niż mogłoby się to wydawać. Mają one bowiem wiele do zaoferowania wszystkim podróżnym. Z pewnością w Górach Bystrzyckich nie brakuje urokliwych zakątków, a także miejsc, z którymi związane jest wiele legend i tajemnic. Swoje pierwsze kroki, podczas wizyty w tym masywie górskim warto skierować na przełęcz o dość wymownej nazwie Spalona. Znajduje się tam urokliwe schronisko PTTK Jagodna. Co więcej dostać się można do niego bez problemu samochodem, gdyż nie należy ono do najbardziej zatłoczonych miejsc, a tuż przed samym schroniskiem został zaaranżowany całkiem pokaźnych rozmiarów parking. Można powiedzieć, że jest to świetna baza wypadowa do rozpoczęcia dalszej podróży po wciąż niedocenianych Górach Bystrzyckich. Miejsce to, czyli schronisko Jagodna ma niesamowity, góralski klimat, a swoją przytulnością sprawia, że większość turystów chce tam po prostu wracać. Co więcej serwowane tam są ręcznie robione racuchy z jagodami i przepyszną bitą śmietaną. Z pewnością wasze podniebienia docenią ten góralski specjał, który w Górach Bystrzyckich smakuje tak wyjątkowo jak nigdzie indziej w Polsce. Z pewnością po całym dniu zwiedzania i wysiłków poświęconych na dotarcie do najciekawszych miejsc Gór Bystrzyckich, takie racuchy będą dla turystów jednym z największych zastrzyków energii.

Przeczytaj również:  Masyw Śnieżnika co warto zobaczyć

Góry Bystrzyckie- niebieski szlak zwany Pyrlistą Drogą

Pierwsze swoje kroki podczas pobytu w Górach Bystrzyckich warto skierować na niesamowity niebieski szlak, który pieszczotliwie zwany jest Pyrlistą Drogą. Jest to szlak przy którym jednocześnie znajduje się wiele ciekawych zakamarków i interesujących miejsc z których właśnie Góry Bystrzyckie słyną. Co ciekawe, jeśli wybieracie się w Góry Bystrzyckie zimą, razem z całą rodziną, z powodzenie możecie wypożyczyć sanki dla najmłodszych i znacznie urozmaicić im ten czas spędzony w górach. Droga niebieskiego szlaku jest dość prosta, a sanki zimą będą po niej sunąć z łatwością. Prylista Droga jest jednym z najbardziej znanych szlaków w Górach Bystrzyckich, a pokonać ją może każdy bez względu na wiek, z racji tego, że trasa ta prowadzi lekko pod górę, niemniej jednak później jest to teren dość równinny w otoczeniu lasu świerkowego. Jednym słowem Pyrlista Droga jest trasą niezbyt wymagającą i nie zmusza do nadzwyczajnego wysiłku. W monecie kiedy turyści dotrą do masywu Jagodna, czyli najwyższego szczytu w Górach Bystrzyckich. Wówczas turystów przede wszystkim powinny zachwycić niesamowite widoki, które roztaczają się na Masyw Śnieżka. Szlak ten również spotyka się ze szlakiem żółtym w momencie, kiedy turyści dotrą do wiaty przy Przełęczy nad Porębą. Wówczas warto skręcić nieco w żółty szlak, który wije się majestatycznie po zboczach gór. Szlak ten jest dość prosty i płaski, więc również nie wymaga specjalnego przygotowania. Przejście jego zajmie turystom około dwie i pół godziny, a obok przebiegają trasy biegowe, przygotowane specjalnie dla narciarzy. Koło schroniska znajduje się również wyciąg saneczkowy i narciarski oraz wypożyczalnia sprzętu.