Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z madryt.info

Gorce to przede wszystkim wielkie możliwości- można w nie wyjść pieszo, rowerem lub po prostu wybrać się tam na narty. Na mapie Gorców znajdują się zarówno piękne szlaki jak i cudowne krajobrazy. Niemniej jednak Gorce- co warto zobaczyć podczas wyjazdu?

Gorce czyli Turbacz i jego atrakcje

Gorce to niewielkie i niezbyt wysokie góry, które znajdują się na samym południu województwa małopolskiego. Na mapie znajdziemy je tuż w pobliżu Beskidu Wyspowego, Kotliny Rabczańskiej, Beskidu Orawsko-Podhalańskiego, a przede wszystkim Kotliny Nowotarskiej. Co więcej są one również bezpośrednio połączone z Pieninami i Beskidem Sądeckim. Wobec tego bardzo łatwo można zauważyć, że Gorce są jak dziecko pomiędzy dorosłymi i olbrzymimi pasmami górskimi. Niemniej jednak na uwagę zasługuje Turbacz, który wcale nie jest jednym z najniższych szczytów, gdyż mierzy on sobie aż 1310 metrów nad poziomem morza. Główną atrakcją jest położone około 5 minut szybkim marszem od szczytu schronisko na Turbaczu. Dlaczego jest ono prawdziwie wyjątkowym miejscem? Otóż to właśnie tam zbiegają się wszystkie możliwe szlaki turystyczne, które przebiegają przez Gorce. Co więcej z punktu widokowego w schronisku turyści mogą również podziwiać malownicze szczyty pobliskich Pienin, a także samych Tatr! Dopełnieniem tych malowniczych widoków oczywiście jest niesamowicie interesujące Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Tak więc samo wejście na Turbacz- najwyższy szczyt Gorców, jest nie tylko sprawdzianem kondycji turystów, ale jednocześnie obfituje w malownicze widoki i ciekawostki ze świata historii. Warto dodać, że dopełnieniem całości i atrakcyjności Gorców jest również położona niedaleko polana Rusankowa, która jest idealnym miejscem na piknik lub po prostu wypoczynek na łonie natury. Na polanie tej znajduje się również tak zwana Kaplica Papieska, która została wybudowana w tym miejscu w roku 1979, kiedy to pierwszą pielgrzymkę do Polski odbył sam Jan Paweł II.

Przeczytaj również:  Beskid Niski co warto zobaczyć

Gorce i Jaworzyna Kamienicka

Gorce to jednak nie tylko Turbacz i jego okolica. Warty odwiedzenia jest również drugie najwyższe wzniesienie, którym jest Jaworzyna Kamienicka. Znajduje się ona na wysokości 1288 metrów nad poziomem morza. Co więcej, z jej polany, która zlokalizowana jest nieci poniżej szczytu rozciągają się jedne, z najpiękniejszych widoków jakie można podziwiać w Gorcach. Dodatkowo zlokalizowana jest tu również zabytkowa Kapliczka Bulandy, którą w 1904 roku zbudował sam Tomach Chlipała, czyli legendarny baca, któremu przypisywano nadprzyrodzone umiejętności. Według legend baca ten mógł uleczyć zarówno zwierzęta jak i też ludzi. Warto również wspomnieć, że legendy Gorców związane są również ze Zbójnicką Jamą. Jest to jaskinia, która również turyści mogą znaleźć na wspomnianej już polanie- Jaworzyna Kamienicka. Legendy głoszą, że to właśnie w tej jaskini ukrywali się zbójnicy, a co ciekawe, duch jednego z nich do dzisiaj podobno tam pozostaje i objawia się późną nocą.

Gorce i najpiękniejsze, polskie szlaki turystyczne

Czy Gorce to jedynie szczyty i jaskinie? Oczywiście, że nie! Gorce to przede wszystkim najpiękniejsze w Polsce szlaki turystyczne, narciarskie, rowerowe oraz konne. Co więcej, wiele ścieżek edukacyjnych wyznaczono na terenie samego Gorczańskiego Parku Narodowego. Bez wątpienia zarówno dla pieszych turystów, a także i dla narciarzy znajdą się tu ciekawe trasy jak np. trasa prowadząca z Lubomierza do samego schroniska na Turbaczu lub na przełęcz Borek. Kolejną słynną trasą trekkingową jest ta, która prowadzi ze szczytu Bardo lub z polany pod Wysznią na polanę Zielenica. Kolejna z kolei prowadzi z polany Jastrzębie do niewielkiej, malowniczej miejscowości Konina. Trasy wyznaczone na terenie parku narodowego są ogólnie dostępne i można na nie zarówno dojść piechotą, ale także i dojechać tam na narty jak np. na Stare Wierchy czy Kudłoń.

Przeczytaj również:  Góry Opawskie co warto zobaczyć