Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu wczasy-zakopane.pl

Beskid Sądecki to pasmo górskie, które wchodzi w skład Beskidów zlokalizowanych w południowej Polsce. Są to góry które nie są tak tłumnie odwiedzane, przez co przyroda i naturalne krajobrazy są zachowane w praktycznie nienaruszonym stanie. Tak więc Beskid Sądecki- co warto zobaczyć?

Beskid Sądecki- wieża widokowa w Krynicy

Beskid Sądecki jest jednym z najmniej „zadeptanych” pasm górskich. Co więcej zaliczają się do niego cztery mniejsze pasma w postaci- Pasma Jaworzyny, Pasma Radziejowej. Gór Leluchowskich oraz Gór Lubowelskich, które praktycznie w całości znajdują się już po stronie słowackiej. Co więcej Beskid Sądecki jest podzielony na dwie części przez przełomowa dolinę rzeki Poprad. Pasma Beskidu Sądeckiego są w całkowitej większości zbudowane z fiszu płaszczowiny magurskiej. Jako, że Beskid Sądecki nawet latem jest pasmem „niezadeptanym”, można się zastanawiać, czy w ogóle tereny te są w jakikolwiek sposób atrakcyjne pod względem turystycznym. Otóż nie ma się o to co martwić, a turyści mogą mieć pewność, że Beskid Sadecki z pewnością ich nie rozczaruje. Znajdzie się tu kilka atrakcji, które prezentują naprawdę wysoki poziom. Jednym ze szczególnych miejsc, które są ważne pod względem turystycznym jest miasto Krynica i znajdująca się tam wieża widokowa. Otóż okazuje się, że obecnie jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Beskidu Sądeckiego. Okazuje się, że jest to pierwsza w Polsce wieża widokowa, która posiada ścieżkę prowadzącą przez korony drzew. Krynica Zdrój jest więc nie tylko popularnym miastem uzdrowiskowym, ale również dysponuje niesamowitą wieżę. Została ona wybudowana w 2019 roku w całości z drewna akacjowego. Jest to tym samym najwyższa wieża widokowa w całej Polsce, która została wykonana z drewnianej konstrukcji. Niewątpliwym atutem tej wieży jest sam fakt, że nie ma ona żadnych barier architektonicznych, z tego powodu, że nie ma ona ani jednego schodka. Tak więc jest ona również w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych, a także dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach. Co więcej pod samą wieżę podchodzi również wyciąg krzesełkowy na Słotwinach, który również przystosowany jest do przewożenia wózków.  Sama wieża liczy sobie ona aż 49,5 metra wysokości, a ścieżka, która ozdobiona jest autorskimi instalacjami ma aż 1030 metrów długości. Jest to jedna z najlepszych atrakcji rodzinnych w Beskidzie Sądeckim.

Przeczytaj również:  Góry Kaczawskie co warto zobaczyć

Beskid Sądecki- kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolejną niezwykłą atrakcją Beskidu Sądeckiego jest oczywiście również kolej gondolowa na Jaworzynę. Kolejka gondolowa ma długość ponad 2 200 metrów! Jest to jedna z dłuższych koleje gondolowych w całym Beskidzie Sądeckim i stanowi niezwykłą atrakcję, szczególnie dla najmłodszych podróżników. Kabiny tej kolejki gondolowej mogą pomieścić jednocześnie 6 osób, a wagoniki poruszają się z prędkością około 5 metrów na sekundę. Całą trasę można więc pokonać w około 7 minut. Choć czas ten wydaje się wyjątkowo krótki, to jednak jest on w pełni wystarczający do tego, by móc podczas przejazdu podziwiać malownicze widoki. Podróżni mogą podziwiać z jej okien chociażby słowackie Tatry, a także i Małe Pieniny, Radziejową, Gorce z najwyższym szczytem czyli Turbaczem. Co więcej co uważniejsi pasażerowie zauważą również z okien kolejki gondolowej pobliski Runek, a także stoki Beskidu Niskiego oraz malowniczy szczyt Lackowej. Wielu podróżnych wskazuje na to, by udać się w podróż kolejną w warunkach bezchmurnego nieba, kiedy dobra widoczność zapewnia nawet świetne widoki na samą Tarnicę w Bieszczadach. Kolejna gondolowa Jaworzyna Krynicka znajduje się również w mieście uzdrowiskowym- Krynicy Zdroju, a wejście do niej zlokalizowane jest przy ulicy Czarny Potok 75. Przejazd tą kolejką z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń i na długo zapisze się w pamięci podróżnych.