Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem slowenia.com.pl

Beskid Mały to pasmo gór znajdujące się w łańcuchu górskim Beskidów. Z pewnością Beskid Mały dobrze znany jest każdemu miłośnikowi górskich, pieszych wycieczek, gdyż znaleźć tam można ogromną ilość szlaków trekkingowych. Jednak pojawia się pytanie: Beskid Mały- co warto zobaczyć?

Beskid Mały i Grota Komonieckiego

Beskid Mały znany jest przede wszystkim ze skalnych wychodni, licznych, zachwycających wąwozów, a także naturalnych jaskiń i skał o fantazyjnych kształtach, które w całości są dziełem przyrody. Takie atrakcje i nie tylko czekają na wszystkich turystów, którzy zdecydują się na odwiedzenie Beskidu Małego. Oczywiście z wieloma miejscami w tym przepięknym paśmie górskim związane są legendy i owiane tajemnicą opowieści. Nie da się ukryć, że Beskid Mały jest rejonem niezwykle atrakcyjnym, bez względu na porę roku, a także jest idealnym miejscem na wyprawę z całą rodziną. Największa jego atrakcją jest Grota Komonieckiego, czyli duża i udostępniona turystom jaskinia, której zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne. W okresie zimowym okalający ją ciek wodny tworzy niesamowitą, lodową kaskadę. Grota ta ma powierzchnię około 115 metrów kwadratowych, a jej szerokość to miejscami nawet 16 metrów, podczas gdy jest ona na 2 metry wysoka. Jest to jedyna tego typu jaskinia w Beskidzie Małym, która powstała w wyniku procesów erozyjno-wietrzeniowych Co ciekawe, w czasie wojny sami partyzanci szukali w niej schronienia, chcąc uratować się przed Niemcami. W trakcie grabieży, okoliczna ludność również chowała tam swój cenny dobytek. Sama jaskinia znajduje się we wschodniej części Beskidu Małego, dokładnie na zachodnim stoku Pośredniego Gronia i leży ona na wysokości około 680 metrów na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Wiele osób, może zastanawiać się skąd pochodzi jej nazwa. Otóż Andrzej Komoniecki był żywieckim wójtem, który jako pierwszy w 1704 roku opisał tą jaskinię. Co więcej figuruje ona na liście pomników przyrody w Beskidzie Małym. Dotrzeć można do niej z niewielkiej wsi o nazwie Las, z której prowadzi czarny szlak.

Przeczytaj również:  Beskid Makowski co warto zobaczyć

Beskid Mały i Zbójeckie Okno

Beskid Mały to nie tylko jaskinie! Wspomniane już zostało, że teren charakteryzuje wiele ostańców skalnych, a także skał, które przybierają prawdziwie fantazyjne kształty. Tak więc będąc w Beskidzie Małym, nie można pominąć jego największej atrakcji, którą jest Zbójeckie Okno. Tak naprawdę to jeden z wielu pomników przyrody w Beskidzie Małym, a jednocześnie jest to jeden z najciekawszych ostańców, który na długo wbija się w pamięć turystów. Kształt przypomina niewielkie, więzienne okienko, skąd też pochodzi nazwa ostańca. Zlokalizowany jest on niedaleko Przełęczy Zakocierskiej, a baszta skalna, czyli Zbójeckie Okno liczy sobie ponad 7 metrów wysokości, z czego na wysokości około 1 metra zlokalizowane jest charakterystyczne, niewielkie okienko. Do tej niesamowitej atrakcji w Beskidzie Małym można dotrzeć szlakiem żółtym z Podtrójnej.

Beskid Mały i Zamczysko na Łysinie

Zamczysko na Łysinie to jedna z atrakcji Beskidu Małego, która często nazywana jest również Zamczyskiem na Ścieszków Groniu. Jest to majestatyczny skalny wąwóz w którym zalegają potężne głazy i wyżłobione są monumentalne jaskinie. Najdłuższą i najgłębszą jest Jaskinia Lodowa w Zamczysku. Może się ona pochwalić aż 59 metrami długości, a także 10 metrami głębokości. Co ciekawe, jest to jedna z najniżej położonych jaskiń w Polsce, w której nawet w lecie występuje lód. Od 2009 roku obszar ten jest objęty ścisłą ochroną jako stanowisko dokumentacyjne. Co więcej z jaskinią łączy się legenda, wedle której istnieje tam podziemne przejście aż na samą Babia Górę! Skamieniałe Miasto znajduje się przy zielonym szlaku, który prowadzi z Kocierza Rychwałdzkiego. Bez wątpienia jest to jedna z największych i najokazalszych atrakcji Beskidu Małego.