Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z szlakgodki.eu

Góry Złote – Rychlebské hory to pasmo górskie w Sudetach Wschodnich, leżące na granicy Polski i Czech. Po polskiej stronie przyjęła się nazwa Góry Złote, do których zalicza się także Góry Bialskie, natomiast w Czechach używana jest nazwa Rychlebské hory. Masyw Gór Złotych ciągnie się od Przełęczy Płoszczyna aż do Przełęczy Ramzovskiej po stronie czeskiej.

Góry Złote – charakterystyka

Najwyższym szczytem Rychlebské hory po stronie czeskiej jest szczyt Smrek o wysokości 1 123 m n.p.m. Po stronie polskiej Sudetów Wschodnich, najwyższym szczytem Gór Złotych jest szczyt Postawna o wysokości 1 117 m n.p.m. Nie są to góry wymagające i bardzo wysokie,  trasy są łagodne, idealne na spacery jak i wycieczki rowerowe dla osób w każdym wieku.

Co ciekawe, Góry Złote są jednym z najdłuższych i najciekawszych sudeckich pasm górskich. Położone są na długości około 55 km, z czego większa część – 35 km, znajduje się w Polsce. Na grzbiecie Gór Złotych przebiega granica polsko – czeska.

Góry Złote – skąd pochodzi nazwa?

Począwszy od XIII w. do XX w. region słynął z wydobywania różnych kruszców, m.in. złota i arsenu w pobliżu Złotego Stoku. To właśnie od cennego kruszcu- złota jaki tutaj pozyskiwano wzięła się nazwa Gór Złotych. Na przestrzeni wieków rozwijało się tutaj górnictwo, do dziś funkcjonuje jedyny w Polsce kamieniołom bazaltów. O ile nazwa gór po polskiej stronie wzięła się od złota, tak w Czechach nazwa Góry Rychlebskie – Rychlebské hory, pochodzi od Zamku Rychleby, położonego w Dolinie Rakowej.

Góry Złote – co warto zobaczyć?

W Górach Złotych, a dokładnie w Złotym Stoku, znajduje się dawna, podziemna kopalnia złota i arsenu, którą warto zwiedzić. Na terenie tego pasma górskiego wyznaczonych zostało wiele szlaków o łącznej długości około 130 km. Szlaki w większości są łagodne, jednak są takie bardziej wymagające. Trasy są niezwykle zróżnicowanie pod względem trudności w podejściu oraz długości. Dodatkowym atutem Gór Złotych jest ich mała turystyczna popularność, co gwarantuje ciszę, relaks oraz górski spokój. W Górach Złotych popularnymi miejscowościami są Lądek Zdrój, Złoty Stok, Stronie Śląskie, Bielice i miejscowości położone w Dolinie Białej Lądeckiej.

Przeczytaj również:  Pieniny co warto zobaczyć

Główny Szlak Sudecki

Warto wiedzieć, że trasa długiego Głównego Szlaku Sudeckiego częściowo przebiega przez Góry Złote i łączy 2 największe turystyczne ośrodki tj. Lądek Zdrój oraz Złoty Stok. Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza – GSS, oznaczono kolorem czerwonym i łączy miejscowości Świeradów – Zdrój i Prudnik.

Lądek Zdrój

Uzdrowisko w Lądku Zdroju jest swego rodzaju symbolem Gór Złotych. Pod koniec XIX w. było jednym z najbardziej znanych oraz  najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w całej Europie. Dzięki łagodnemu, górskiemu klimatowi tych gór i obecności znanych termalnych wód, uzdrowisko w Lądku Zdroju oferuje kuracjuszom odpoczynek i zdrowie. Termalne źródła, których w uzdrowisku jest aż siedem, dostarczają mało zmineralizowanej wody, mającej lecznicze działanie na stawy oraz kości.

Przełęcz Kłodzka

Z punktu widzenia turystycznego, Przełęcz Kłodzka 483 m n.p.m. jest to bardzo ważnym miejscem jeśli chodzi o Góry Złote. Przełęcz ta wybierana jest jako punkt startowy do wyjścia na przykład na Kłodzką Górę 722 m.n.p.m. Przez przełęcz prowadzą także inne popularne wśród turystów szlaki turystyczne, takie jak: żółty szlak turystyczny z Kłodzka, szlak niebieski ze Srebrnej Góry na Przełęcz Kłodzką oraz szlak rowerowy czerwony.

Nýznerovské vodopády -Wodospady Srebrnego Potoku

Wodospady Srebrnego Potoku –  Nýznerovské vodopády, znajdują się w Dolinie Srebrnego Potoku, po czeskiej stronie Gór Złotych, tuż przed ujściem Srebrnego Potoku do Buczinskiego potoka. Miejsce to jest pomnikiem przyrody, chronionym rezerwatem, który tworzą trzy skalne progi. Wysokość wodospadów na odcinku 100 metrów wynosi 14 metrów, natomiast najwyższy z wodospadów opada z wysokości 3 metrów.