Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z kanaryjskiewyspy.pl

Beskid Żywiecki to pasmo górskie w południowej Polsce. Niemniej jednak jest to kraina pełna atrakcji, która jest wśród turystów niezwykle popularna. Beskid Żywiecki oferuje bowiem wiele ciekawych miejsc, które pełne są zarówno tajemnic jak i historii. Tak więc Beskid Żywiecki- co warto zobaczyć?

Beskid Żywiecki i Wielka Rycerzowa czyli szlak z Soblówki

Jedną z większych atrakcji Beskidu Żywieckiego jest Wielka Rycerzowa czyli szlak z Soblówki. Niemniej jednak Wielka Rycerzowa znajduje się na wysokości 1226 metrów nad poziomem morza i jest jednym z najlepszych i najciekawszych zakątków w Beskidzie Żywieckim. Kusi on przepięknymi widokami i niesamowitą przyrodą. Tak więc śmiało można powiedzieć, że Wielka Rycerzowa jest pierwszym miejscem, do którego turyści powinni skierować swoje kroki. Wielka Rycerzowa to przede wszystkim przepiękne widoki i panorama na cały Beskid Żywiecki. Oprócz niesamowitych widoków do podziwiania turyści mogą tam znaleźć również niezwykle piękne i urokliwe schronisko górskie, w którym serwowane są przepyszne góralskie racuchy z jagodami. Jest to więc przepiękne zwieńczenie wędrówki na Wielką Rycerzową. Co więcej warto wybrać ten szlak, który oznaczony jest kolorem żółtym i prowadzi z niezwykle malowniczej wsi w Soblówce. Powrót zaś prowadzić przez czarny szlak, który jednak nie jest tak wymagający jak mogłoby się to wydawać. Całość takiej wyprawy, wraz z biesiadą i delektowaniem się pysznymi racuchami w schronisku nie powinna zająć więcej niż 5h. Warto wspomnieć, że w Soblówce znajduje się również bezpłatny parking, więc turyści mogą w prosty i komfortowy sposób dostać się tam samochodem. 

Hala Boracza w Beskidzie Żywieckim

Kolejnym, niezwykle urokliwym zakątkiem Beskidu Żywieckiego bez wątpienia jest malownicza Hala Boracza. Co ciekawe, cieszy się ona niezwykłą popularnością wśród turystów, którzy jednocześnie są miłośnikami gór i obcowania z przepiękną przyrodą. Bez wątpienia jest to niezwykle urokliwy zakątek w tym paśmie górskim, którego żaden z podróżnych nie powinien pominąć. Panuje tam prawdziwie sielska atmosfera, która sprzyja odpoczynkowi i wprowadza w prawdziwie relaksujący nastrój. Hala Boracza jest znana z niezwykle sielskiego i bardzo falującego krajobrazu, a co więcej można nabyć tam przepyszne, tradycyjne jagodzianki, co z pewnością sprzyja temu, że turyści niezwykle tłocznie gromadzą się właśnie na Hali Boracza. Co więcej, znajduje się tam również przepiękne i niezwykle urokliwe schronisko, gdzie schodzą się szlaki z przysłowiowych czterech stron świata. Warto podkreślić fakt, że podczas niezwykle szybkiego marszu, turystom zajmuje około godzinę, by dotrzeć do tego schroniska z niewielkiej wsi o dźwięcznej nazwie Żabnica. Jeśli jednak należycie do turystów, którzy ponad wszystko cenią sobie przepiękne widoki, warto zdecydować się na rozpoczęcie trasy od malowniczej pętli, która będzie wiodła przez malutką i folklorystyczną wioskę Rysiankę, a także przez najpiękniejsze, mniejsze i większe hale Beskidu Żywieckiego. Panoramy pod drodze z pewnością na długo utkwią każdemu turyście w pamięci.

Przeczytaj również:  Góry Bystrzyckie co warto zobaczyć

Beskid Żywiecki i Plisko czyli szlak na  szczyt

Plisko znajduje się około 20 kilometrów na południowy wschód od Żywca. Jest to drugi, pod względem wysokości, szczyt w Beskidzie żywieckim, który swoją wysokością ustępuje jedynie Babiej Górze. Plisko wznosi się 1557 metrów nad poziomem morza i znajduje się tuż za Polską granicą po stronie słowackiej. Warto jednak w tym momencie podkreślić, że nazwa Plisko nie odnosi się jedynie do samego szczytu, ale również i do całego masywu. Jeśli interesuje was odpowiednik Pliska po polskiej stronie, to możecie wybrać się na Górę Pięciu Kopców, która jest nieznacznie niższa, a jej wysokość wynosi 1534 metry nad poziomem morza. Na szczycie znajduje się również schronisko w Hali Miziowej, które pozwoli wam na chwilę wytchnienia.