Beskid Makowski to swoista grupa górska, która wchodzi w skład Beskidów Zachodnich. Beskid Makowski otoczony jest przez o wiele większej i bardziej znane pasma górskie Beskidów, niemniej jednak bez wątpienia jest to miejsce niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Tak więc Beskid Makowski- co warto zobaczyć?

Beskid Makowski i miasto Żywiec

Beskid Makowski jest rejonem, który niestety nie jest zbyt popularny i nie jest tak rozpowszechniony wśród turystów jak inne części Beskidzkiego Łańcucha Górskiego. Niemniej jednak jest to ogromna szkoda, gdyż miejsce to ma wiele do zaoferowania turystom i jest niezwykle atrakcyjne. Dominują tam różnorodne formy terenu, a także bogactwo naturalnej fauny i flory, która sprawia wrażenie niezwykle sielskiej i relaksującej atmosfery. Za swoiste centrum Beskidu Żywieckiego śmiało można uważać miasto Żywiec, które bez wątpienia zasługuje na to, by je odwiedzić. Żywiec dokładnie znajduje się w Kotlinie Żywieckiej, która jednocześnie jest największą częścią Beskidu Makowskiego. Jest to jedno z najpiękniejszych miast tego rejonu, które obfituje w wiele zabytków. Wybierając się więc do Żywca, koniecznie trzeba odwiedzić:

  • Stary Zamek- to dawna książęca rezydencja, która powstała w latach 1485-1500. Reprezentuje ona styl neogotycki i dawniej była ona rezydencją Habsburgów. Obecnie znajduje się tam Muzeum Miasta Żywiec, które bez wątpienia koniecznie trzeba odwiedzić.
  • Nowy Zamek- to również dawna rezydencja Habsburgów powstała w latach 1893-1895 i znów reprezentuje ona styl neoklasyczny. W jego ogrodzie znajduje się altana o dźwięcznej nazwie „Domek Chiński” więc z pewnością warto zwrócić uwagę na tego typu charakterystyczną budowlę.
  • Muzeum Browaru w Żywcu- to chyba jedno z muzeów, które rozsławione jest na całą Polskę i nie tylko. Można tam nie tylko podziwiać dawne maszyny do produkcji tego napoju, ale jednocześnie zostać chwilę na niewielką degustację.
Przeczytaj również:  Beskid Mały co warto zobaczyć

Nie da się ukryć, że w Żywcu można znaleźć również inne atrakcje jak np. Park Miniatur czy także różnorodne style architektoniczne, które przeplatają się w miejskiej zabudowie. Miasto to bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Beskidu Makowskiego, którego nie można pominąć.

Beskid Makowski- pozostałe atrakcje

Beskid Makowski jest niezwykle atrakcyjnym regionem, który niestety wciąż jest mało znany i nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jest to ogromna szkoda, gdyż podobnie jak inne pasma Beskidów, tak samo i Beskid Makowski obfituje w niezwykle ciekawe miejsca, które zasługują na szczególną uwagę turystów. Tak więc, jeśli podróżni zwiedzili już malownicze miasto jakim jest Żywiec, powinni oni swoje kroki kolejno skierować do  urokliwej wioski Łękawicy.  Znajduje się tam malowniczy i zabytkowy kościół drewniany, który został wybudowany 1641 roku. Kościół ten jest zabytkiem samym w sobie i co ciekawe, do tej pory odprawiane są tam mszy. Kolejne swoje kroki turyści powinni skierować swoje kroki do malutkiego miasteczka Rychwałd, które jest niezwykle malownicze i można przepaść tam w kulturowym i folklorystycznym dziedzictwie. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujące się tam Sanktuarium Maryjne, które zachwyca zarówno wyglądem zewnętrznym jak i zewnętrznym. Z pewnością zapadnie ono w pamięć wszystkim turystom i podróżnym, którzy zdecydują się skierować swoje kroki właśnie do malutkiego Rychwałdu. Następnym miasteczkiem, które warte jest odwiedzenia są malutkie Gliwowice, które również zapraszają turystów na zwiedzanie zabytkowego kościoła, wykonanego w całości z drewna. Kościółek w Gliwowicach powstał w XVI wieku i zachwyca swoimi zdobieniami zarówno z zewnętrznej strony jak i ze strony wewnętrznej. Na szczególną uwagę zasługuje niewielki, pozłacany ołtarzyk, który świetnie dopełnia i tak już niesamowity wygląd tego kościółka z drewna.