Beskid Wyspowy to jedno z mniejszych pasm górskich, które znajduje się w południowej Polsce. Jak zresztą wszystkie pasma górskie Beskidów, jest to teren niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym i historycznym. Tak więc, co zobaczyć będąc w Beskidzie Wyspowym?

Beskid Wyspowy wraz z wieżą widokową pod szczytem Jaworza

Beskid Wyspowy to pasmo górskie w południowej Polsce, które jednocześnie jest częścią Beskidów Wschodnich, które są z kolei częścią Karpat. Tak naprawdę, region Beskidu Wyspowego, choć nie należy do największych pod względem powierzchni pasm, jest świetnie znany turystom, chociażby ze względu na to, że region ten słynie z folkloru i swojej niesamowitej, oryginalnej kultury. Bez wątpienia obecnie Beskid Wyspowy zainwestował ogromne środki, by w jak najlepszy sposób wspierać rozwój turystyki w tym regionie. Tak więc jeśli zdecydowaliście się wybrać właśnie tam, to z pewnością nie możecie pominąć niesamowitej, kamiennej wieży widokowej, która znajduje się pod szczytem Jaworza. Liczy sobie ona aż 20 metrów wysokości i można śmiało nazwać ją wierną kopią wieży widokowej, nieco starszej, która znajduje się na szczycie o nazwie Mogielnica. Wieża nie została jednak wzniesiona na samym szczycie Jaworza, a nieco poniżej. Przyczyniły się do tego chociażby zasady ochrony przyrody w szczytowych partiach gór. Niemniej jednak wzniesienie w dalszym ciągu unosi się ponad koronami porastających drzew stoków więc z wieży widokowej rozciąga się przepiękna panorama na cały Beskid Wyspowy, a także na Podgórza Rożnowskie oraz Ciężkowice, Beskid Sądecki i same Tatry. Warto wybrać się na nią o dość wczesnym poranku, gdyż da to niesamowitą szanse do podziwiania tak zwanego „morza mgieł”, które właśnie w tej okolicy są niezwykle częstym zjawiskiem szczególnie w sezonie wiosennym i jesiennym. Warto zauważyć, że tuż pod wieżą wybudowano specjalną drewnianą wiatę dla podróżnych, z miejscem na ognisko oraz z ławeczkami, co z pewnością umożliwia na zorganizowanie tam pikniku i sprawi, że turyści będą chcieli zostać tam na dłużej.

Przeczytaj również:  Beskid Śląski co warto zobaczyć

Beskid Wyspowy i malownicza Kasina Wielka

Mówiąc o wyprawie do Beskidu Wyspowego nie można pominąć niezwykle malowniczej wioski jaką jest Kasina Wielka. Na szczególną uwagę w tej niewielkie wiosce zasługuje Pomnik Walk 24 Pułku Ułanów. To jedno z ważniejszych miejsc pod względem historycznym w Kasinie Wielkiej, a jednocześnie w całym Beskidzie Wyspowym. Jest to niezwykły dowód na to, że właśnie w tym rejonie toczone były niezwykle ciężkie walki i starcia w obronie naszej ojczyzny. Pomnik ten jest również wyrazem honoru i upamiętnieniem żołnierzy walczących w 24 Pułku Ułanów podczas kampanii wrześniowej. Będąc w Kasinie Wielkiej, warto udać się do sąsiedniej Śnieżnicy i odwiedzić niesamowity ośrodek rekreacyjny, który powstał z inicjatywy Sodalicji Mariańskiej- rzymskiej organizacji katolickiej. Ośrodek ten powstał dawno temu, jako odpowiedź na niezbyt dobry stan zdrowia psychicznego młodzieży, której po prostu brakowało w tym rejonie rozrywki i zajęć. Obecnie przez ten ośrodek organizowane są wycieczki krajobrazowe, a także wiele gier i zabaw, w których udział mogą wziąć podróżni.

Beskid Wyspowy i Limanowa

Będąc w Beskidzie Wyspowym nie można również pominąć Limanowej i zlokalizowanego tam Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Jest to muzeum o charakterze typowo folklorystycznym, w którym można podziwiać największe dorobki Ziemi Limanowskiej. Z pewnością wizyta w tym muzeum przybliży nieco tradycję i kulturę regionu jakim jest Beskid Wyspowy. Zlokalizowane w niewielkim dworku muzeum może pochwalić się niezwykle ciekawymi eksponatami, które stanowią dowód na niezwykle bogaty dorobek kulturalny wszystkich mieszkańców Ziemi Limanowskiej. Z pewnością wizyta w tym muzeum, zabierze turystów w swoistą podróż w czasie.