Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z konsulhonorowyturcji.pl

Wyjeżdżasz na wakacje i myślisz: Góry Stołowe — co warto zobaczyć? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze miejsca, które nie mogą umknąć twojej uwadze. Planując wakacje w tym regionie, warto odwiedzić je wszystkie, by w pełni poczuć magię gór. 

Park Narodowy Gór Stołowych 

Góry Stołowe to pasmo gór należące do Sudetów. Częściowo leżą po stronie polskiej, częściowo po czeskiej. Teren znajdujący się na terenie Polski został objęty szczególną ochroną i nosi nazwę Parku Narodowego Gór Stołowych. Zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej podziwiać można wyjątkowe formacje skalne, które utworzone zostały dzięki wielu procesom geologicznym zachodzącym na przestrzeni milionów lat. To prawdziwe dzieło sztuki, którego kreatorem jest sama natura. Cały Park Narodowy, a także góry znajdujące się na terenie Czech zasługują to piękny, wart uwagi obszar. Jednak, by ułatwić planowanie wyjazdu, podpowiadamy co zobaczyć w Górach Stołowych.

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski. W jego okolicy znajduje się wiele skalnych tarasów widokowych, z których rozpościera się panorama Sudetów. Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada. Wysokość Szczelińca to 922 m n.p.m.

Błędne Skały

Jest to wyjątkowy zespół formacji skalnych. Znajduje się na wysokości 853 m n.p.m. po polskiej stronie Gór Stołowych. Bloki skalne tworzą urokliwy labirynt, który jest świetną atrakcją dla dzieci i całych rodzin. 

Skalne Miasto w Czechach

Góry Stołowe — co jeszcze warto zobaczyć? Zdecydowanie warto się pokusić o przejście na czeską stronie gór i odwiedzenie Skalnego Miasta Adrspach. Kaniony, wąwozy, labirynty, wyjątkowe kształty skał, a także wodospady i jezioro. Wszystko to stanowi część Skalnego Miasta. Na potwierdzenie jego wyjątkowości dodamy, że kręcony był tam film „Opowieści z Narnii”. 

Przeczytaj również:  Góry Sowie co warto zobaczyć

Fort Karola

Punkt widokowy, idealne miejsce na podziwianie w zadumie zachodu słońca. Kiedy zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Górach stołowych, Fort Karola powinien znaleźć się na twojej liście. Widać z niego m.in. najwyższy szczyt Gór Stołowych — Szczeliniec Wielki. 

Duszniki-Zdrój – Dworek Chopina

Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Stołowych i ich okolicach? Oddalimy się teraz od wysokich szczytów gór i odwiedzimy Dworek Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój. W 1826 Chopin dał w tym miejscu swój pierwszy koncert zagraniczny. Odbywają się tu Międzynarodowe Konkury Chopinowskie. Dworek mieści się w dusznickim Parku Zdrojowym, w samym centrum Kotliny Kłodzkiej. 

Czermna – Kaplica Czaszek

Odpowiadając na pytanie o Góry Stołowe — co warto zobaczyć, nie można pominąć znajdującej się w okolicy Kaplicy Czaszek. Mieści się ona w Kudowie-Zdrój, w dzielnicy Czermna. Część ściany i sufit kaplicy są pokryte ludzkimi kośćmi, wśród nich jest wiele czaszek. Miejsce to kryje ciekawą historię.

Kopalnia Nowa Ruda 

Miejscem, które warto zobaczyć w Górach Stołowych, jest także Dawna Kopalnia Nowa Ruda. Na jej terenie można przejechać się autentyczną kolejką, z której niegdyś korzystali górnicy, poznać historię górnictwa oraz poznać proces powstawania węgla. Niezwykła gratka dla dzieci i dorosłych. 

Podziemne Miasto Osówka

50 minut jazdy samochodem od Kłodzka, w mieście Głuszyca znajduje się tajemnicze Podziemne Miasto Osówka. Jest to niemiecka budowla z okresu II Wojny Światowej. Ogromny, podziemny system korytarzy, hal i umocnień miał pełnić funkcję militarno-strategiczną. Obiekt miał służyć jako największa kwatera Hitlera. Wybudowany przez więźniów i robotników pracujących w nieludzkich warunkach nie został w pełni ukończony. Dziś, dla zwiedzających udostępnionych jest 1700 m korytarzy i hal. Przechadzając się po nich, można posłuchać niezwykle ciekawych opwieści o historii tego tajemniczego miejsca.