Prezentowany materiał jest efektem współpracy z odsprzedamwczasy.pl

Pieniny często nazywane Pieninami Właściwymi lub Pieninami Środkowymi to pasmo górskie leżące w południowo-wschodniej części Polski. Od strony wschodniej dodatkowo góry te sąsiadują z Małymi Pieninami. Niemniej jednak są one jednym z najpopularniejszych wśród turystów pasm górskich. Tak więc Pieniny- co warto zobaczyć?

Pieniny i spektakularny szczyt Trzy Korony

Pieniny są jednymi z najpiękniejszych gór w Polsce i bez wątpienia w pełni zasługują one na to miano. Co więcej, jest to również pasmo górskie, które najchętniej odwiedzane jest przez turystów nie tylko z naszego kraju, ale również przez podróżnych z całej Europy. Miłośnicy regionu wiedzą dobrze, że jest on niezwykle atrakcyjny, a także kryje w sobie wiele ciekawostek oraz tajemnic. Co więcej Pieniny to przede wszystkim magiczne miejsca porośnięte bujną roślinnością i przyrodą, która nie została dotknięta przez cywilizację. Tak więc najważniejszym punktem wycieczki do Pienin z pewnością będzie najpiękniejszy i najważniejszy szczyt, którym są słynne Trzy Korony. Oprócz Sokolicy, to właśnie Trzy Korony bez wątpienia są jednym z symboli całego regionu. Szczyt ten jest niezwykle atrakcyjny, a także niezwykle często odwiedzany przez wszystkich miłośników górskich wędrówek. W oczy z pewnością rzucają się charakterystyczne, skalne korony, od których to właśnie szczyt ten zaczerpnął swoją nazwę. Szczyt ten składa się z pięciu turni, z których najważniejszą jest Okrąglica, która liczy sobie 983 metry nad poziomem morza. Znajduje się na niej również platforma widokowa, z której podróżni mogą napawać oczy niesamowitym widokiem na panoramę całych Pienin, a także na dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską oraz słynne Tatry. Co ciekawe, niektórzy podróżni podkreślają, że przy dobrej pogodzie i bezchmurnym niebie, można nawet podziwiać z tej platformy Babią Górę. Na sam szczyt prowadzą aż trzy szlaki turystyczne. Pierwszy z nich wiedzie z Czorsztyn, drugi ze wsi Sromowiec, a trzeci z urokliwego Krościenka. Warto jednak podkreślić, że na Trzy Korony obowiązują bilety wstępu, które równocześnie upoważniają do wejścia na Sokolice. U podnóży szczytu w Sromowcach Niżnych znajduje się przytulne schronisko PTTK Trzy Korony.

Przeczytaj również:  Beskid Śląski co warto zobaczyć

Pieniny i najpiękniejszy w Polsce Wąwóz Homole

Wąwóz Homole, który znajduje się w Pieninach jest jednym z najpiękniejszych kanionów w całej Polsce. Jest to kanion niezwykle głęboki, którego ściany są niewyobrażalnie strome. Co więcej miejscami ich wysokość sięga nawet 120 metrów, a szerokość obejmuje całe 800 metrów. Ten pokaźnych rozmiarów Wąwóz Homole to również jeden z symboli Pienin i całego regionu. Dokładnie zlokalizowany jest on w Małych Pieninach, a ciekawostką jest fakt, że jego nazwa pochodzi od rosyjskiego słowo homoła, gomoła, co w wolnym tłumaczeniu na nasz język oznacza po prostu obły. Bez wątpienia ma to ścisły związek z samym kształtem tego kanionu. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest on uważany za jeden z najpiękniejszych wąwozów w całej Polsce, a pod jego dnem przepływa niewielki, jednak rwący potok Kamionka, która tworzy atrakcyjne kaskady. 

Pieniny i rezerwat „Biała Woda”

Biała Woda to rezerwat przyrody, który utworzony został w 1963 roku. Ma on na celu ochronę krajobrazu, a także naskalnych roślin. W rezerwacie „Biała Woda” można podziwiać wiele naturalnych tworów natury. Jednymi z najciekawszych są bez wątpienia:

  • Bazaltowa Skałka- czyli skała bazaltowa w zielonkawo- czarnym odcieniu
  • Czerwona Skałka- jest to z kolei wapienna skała o żywo czerwonej barwie
  • Smolegowa Skała- to kolejna skała wapienna, która niestety nie jest dostępna dla zwiedzających, jednak można podziwiać ją z góry, a jej kształt przypomina grzbiet dinozaura.
  • Czubata Skała- to kolejna skała wapienna, która tworzy Wąwóz Międzyskały
  • Kociubylska Skłała- którą z dwóch stron opływa potok Biała Woda