Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z madryt.info

Masyw Śnieżka to chyba jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych masywów w naszym kraju. Nie ma się co dziwić, że ściągają tam turyści ze wszystkich zakątków Europy. Masyw Śnieżka obfituje w wiele różnego rodzaju atrakcji. Tak więc co warto zobaczyć na masywie Śnieżka?

Masyw Śnieżka i słynny Śnieżnik

Masyw Śnieżka zlokalizowany jest w województwie Dolnośląskim, a dokładniej na samym jego cyplu, na samej granicy z Republiką Czeską. Tak naprawdę jednak jest to jeden z najrozleglejszych pod względem powierzchni masywów w naszym kraju. Niemniej jednak obfituje on w niezliczoną ilość atrakcji oraz ciekawych i tajemniczych miejsc, które zachęcają turystów do zgłębiania sekretów. Masyw Śnieżka obejmuje swoim zasięgiem około 20 kilometrów szerokości i 30 kilometrów długości. Tak więc będąc na wycieczce i chcą dokładniej poznać masyw Śnieżka, to przede wszystkim trzeba wybrać się na jego najwyższy punkt, czyli Śnieżnik. Jest to centralny punkt masywu, znajdujący się na wysokości 1425 metrów nad poziomem morza. To właśnie od niego odchodzi sześć ramion, które oddzielone są majestatycznym dolinami erozyjnymi. Oczywiście wejście na ten masyw nie jest najprostszym zadaniem i z pewnością wymaga odpowiedniego przygotowania chociażby pod względem kondycyjnym. Niemniej jednak na jego szczycie znajduje się przepiękny punkt widokowy, z którego podziwiać można majestatyczne krajobrazy oraz pozostałe, nieco mniejsze szczyty. Na Śnieżnik najlepiej wybrać się latem, jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w zakresie górskich wypraw lub w sezonie zimowym, jeśli chcemy nieco bardziej wysilić się podczas jego zdobywania. Bez względu jednak na wszystko, jest to obowiązkowy punkt każdej wyprawy do masywu Śnieżka, którego żaden turysta nie powinien pominąć.

Masyw Śnieżka- rezerwaty przyrody

Masyw Śnieżka to także, a może nawet przede wszystkim niesamowita przyroda, która nie została tknięta ręką człowieka. By nic nie zagroziło jej naturalnemu rytmowi i rozwojowi, utworzono więc kilkanaście niesamowitych rezerwatów przyrody, które również są warte tego, by turyści się nimi zainteresowali. Największym z nich jest Rezerwat Przyrody Śnieżnik Kłodzki, który swoim obszarem obejmuje również pobliską dolinę rzeki Nysa Kłodzka. Znaleźć tam można niezwykłe miejsca nie tylko do wypoczynku, ale również podziwiać można niezwykle rzadkie gatunki górskiej roślinności. Warto wspomnieć, że rezerwat ten stał się również domem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków, które właśnie tam mogą cieszyć się beztroskim i spokojnym życiem. Kolejnym rezerwatem przyrody, na który koniecznie trzeba znaleźć czas i go odwiedzić jest Rezerwat Wodospad Wilczki. Już z samej nazwy bardzo łatwo można wywnioskować, że na jego terenie oprócz bujnej i gęstej roślinności, znajdziemy również niesamowity i krystalicznie czysty wodospad o dźwięcznej nazwie Wilczki. Jest to wodospad nie zbyt wielki, jednak niezwykle dynamiczny i rwący, a woda w nim płynąca jest naszpikowana minerałami, gdyż wypływa prosto z górskich skał. W związku z tym jest ona niezwykle czysta i niektórzy twierdzą, że ma ona również ogromne właściwości zdrowotne. Ostatnim rezerwatem przyrody, który również zasługuje na chwilę uwagi jest Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia. Znów można się domyślić z jego nazwy, że na swoim terenie posiada on jedną z piękniejszych i głębszych jaskiń w całym masywie Śnieżka, która została utworzona w wyniku naturalnej erozji ścian skalnych. Oczywiście jaskinia ta jest otwarta dla zwiedzających, a najbardziej ciekawscy turyści mogą skorzystać dodatkowo z możliwości zwiedzania jej z doświadczonym przewodnikiem. Masyw Śnieżka obfituje więc w atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wycieczek, ale również dla tych, którzy chcą podziwiać piękno przyrody i nasycić oczy jej bogactwem. 

Przeczytaj również:  Góry Orlickie co warto zobaczyć