Góry Sowie to pasmo górskie położone w południowo- zachodniej Polsce, a dokładniej w samych Sudetach Środkowych. Jest to region niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym, a także Góry Sowie są doskonałym pasmem na rozpoczęcie przygody z górskimi wędrówkami. Tak więc Góry Sowie- co warto zobaczyć?

Góry Sowie wraz z najwyższym szczytem- Wielka Sowa

Góry Sowie są dość popularnym pasmem górskim, które przyciąga wiele turystów wybierających się w rejon środkowych Sudetów. Nie da się ukryć, że pasmo to jest idealne przede wszystkim dla turystów, którzy lubią aktywnie spędzać czas, gdyż znajdziemy tam wiele szlaków trekkingowych, które dodatkowo okraszone są przepięknymi widokami. Tak więc, każdy miłośnik górskich wędrówek z pewnoście nie wyobraża sobie wypadu w Góry Sowie, bez zdobycia ich najwyższego szczytu. Jest nim szczyt o dźwięcznej nazwie Wielka Sowa, która może pochwalić się wysokością aż 1015 metrów nad poziomem morza. Niemniej jednak Wielka Sowa należy do Korony Gór Polskich, a tym samym staje się ona jedną z największych atrakcji w całej okolicy. Chcąc na nią dotrzeć, trzeba pamiętać, że większość szlaków tak czy inaczej prowadzi przez zielony i spokojny lat, w którym jednak warto zachować odpowiednią czujność, tak by nie przegapić wspaniałych widoków, które będą otaczać nas z dosłownie każdej strony. Choć trasa na Wielką Sowę z pewnością nie należy do najłatwiejszych i znajduje się na dość dużej wysokości, to jednak nawet najmłodsi nie powinni mieć problemów z jej pokonaniem. Szlak ten jest idealny do przebycia w trakcie rodzinnej wyprawy, jednak warto zadbać o to, by zabrać ze sobą solidne buty trekkingowe. Na samym szczycie z kolei na podróżnych czeka niesamowita, 25 metrowa wieża kamienna, która jednocześnie jest punktem widokowym. Nie da się ukryć, że jako, że Góry Sowie leżą praktycznie w samym sercu Sudetów, widoki z kamiennej wieży z pewnością należą do tych, które na długo zapadną wam w pamięć.

Przeczytaj również:  Góry Stołowe co warto zobaczyć

Góry Sowie i ich Park Krajobrazowy

Kolejnym niesamowitym miejscach w Górach Sowich jest Park Krajobrazowy Gór Sowich, pozwoli on przede wszystkim wszystkim miłośnikom natury na jeszcze bliższe i jeszcze bardziej niesamowite spotkanie z przyrodą. To miejsce również jest idealne na wyrwanie się z miejskiego zgiełku, a także na cieszenie się sielską atmosfera i przejrzyście czystym powietrzem. Park Krajobrazowy Gór Sowich to przede wszystkim miejsca z przepięknymi widokami, a znajduje się on na powierzchni 8 hektarów tuż w pobliżu wsi Jurgowo. Można podziwiać lokalną faunę oraz florę, a także różnorodne ukształtowanie terenu. Biegnące w Parku Krajobrazowym Gór Sowich ścieżki zachęcają do wędrowania przez wysokogórskie kotliny i doliny rzeczne. Po drodze można napotkać niewielkie krajobrazy lub nawet progi skalne oraz erozyjne ukształtowania terenu. Znajduje się tam również rezerwat Bukowa Kalenia, gdzie można podziwiać stare bukowiny oraz liczne gatunki rzadkich mchów lub paproci.

Góry Sowie- podziemne miasto Osówka

Jednym z bardziej tajemniczych i historycznych miejsc jest magiczne, podziemne miasto Osówka. Znajduje się ono w Górach Sowich właśnie i stanowi ostatnią, niedokończoną, a jednocześnie najbardziej rozbudowaną część niemieckiego projektu Riese. Niemniej jednak do dziś nie wiadomo w jakim celu powstała Osówka. Choć niektóre źródła wskazują, że miała być ona tajną kwaterą samego Adolfa Hitlera lub po prostu w Osówce miała powstać fabryka, która miała produkować broń. Podziemne miasto jest niezwykle tajemnicze i zachęca do odkrycia swoich sekretów. Czeka tu bowiem na podróżnych specjalnie przygotowana historyczna trasa, która obfituje w elementy multimedialne ułatwiające zwiedzanie i będące swoistym przewodnikiem dla turystów.