Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z konsulhonorowyturcji.pl

Rysy to najwyższy punkt w polskich Tatrach, granitowej górze przecinającej granicę między Polską a Słowacją. Jest to najwyższa góra w Polsce i na Słowacji, której szczyty wznoszą się na wysokość 8 114 stóp. Jej nazwa, która luźno oznacza „rysy”, pochodzi prawdopodobnie od licznych wąwozów występujących na górze. Pierwszego udokumentowanego wejścia na Rysy dokonał Ede Blasy w 1840 roku.

Pieniny położone są w pobliżu Tatr, wyższego pasma górskiego na Słowacji niż w Polsce. Znajdują się tam malownicze szlaki turystyczne i zamek. Góra Skrzyczne o wysokości 1250 m jest najwyższym punktem Beskidu Śląskiego. Na szczyt prowadzi szlak turystyczny, z którego można podziwiać okoliczne Tatry. Jeśli jednak nie masz ochoty na forsowną wspinaczkę, wybierz się na Halę Rycerzową, przytulną bacówkę położoną na wysokości 1100 metrów nad poziomem morza.

Tatry leżą na południu Polski i graniczą ze Słowacją. Rysy, najwyższy szczyt w Polsce, mają wysokość 2499 metrów (8200 stóp). Większą część tego regionu pokrywają Alpy, a Tatry są uważane za naturalną granicę. Wielu turystów zaczyna swoją wycieczkę w głównych miastach, a następnie wyrusza w góry, aby podziwiać spektakularne krajobrazy. Tatry obejmują kilka pasm górskich. Sudety, Beskidy i Tatry znajdują się na południu, a Gorce i Góry Świętokrzyskie na północy. W górach tych znajdują się również Karpaty, które rozciągają się z zachodu na wschód i stanowią naturalną południową granicę Polski.

Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry, których początki sięgają 500 milionów lat wstecz. Góry słyną z gołoborzy – skalistych zboczy otoczonych lasami. Dolina Wilkowska to rozległy, piękny i malowniczy obszar. W górach znajduje się album Góry Wolaja, który jest jednym z najobszerniejszych albumów turystycznych w historii. Stał się on wzorem dla podobnych publikacji.

Kolejnym pięknym pasmem górskim w Polsce są Tatry, które są częścią Karpat Zachodnich. To pasmo alpejskie dzieli się na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie, charakteryzuje się ostrymi szczytami i wieloma zagłębieniami wypełnionymi formami skalnymi. Mimo że Tatry są stosunkowo niskie, można w nich znaleźć około 650 jaskiń. Najdłuższą z nich jest Wielka Śnieżna, licząca 18 km. Sześć z tych jaskiń jest udostępnionych do zwiedzania.

Przeczytaj również:  Jak ubrać się w góry na lato?

Bramą do Tatr jest Zakopane. Miasto znane jest z malowniczych widoków, znakomitej kuchni i możliwości przeżycia przygody. Jest to także zimowa stolica Polski, w pobliżu której znajdują się ośrodki narciarskie. Zimą Zakopane to idealny czas na wędrówki i podziwianie pięknych jezior polodowcowych. Pieniny leżą około godziny jazdy samochodem na północny wschód od Tatr, a ich najwyższy szczyt ma 982 metry wysokości.

Pieniny znane są także z przełomu Dunajca, który wije się przez góry. Obszar ten jest popularny ze względu na malownicze lasy sosnowe. Szczególną sławą cieszy się samotna sosna na Sokolicy. Na tym paśmie górskim Wojciech Kilar, słynny kompozytor, skomponował kilka znanych utworów. Do jego dzieł należą radykalny Riff 62 i folklorystyczna Orawa. Do jego utworów operowych należy Polonez z „Pana Tadeusza” Polańskiego i sakralny „Anioł Pański” z „Ziemi obiecanej” Wajdy.
*** Przetłumaczono za pomocą www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa) ***