W przypadku ślubów kościelnych praktycznie jedyna, możliwa sceneria dla tej podniosłej chwili to kościół. Co więcej, do parafii, w której ksiądz udziela ślubu musi należeć przynajmniej jedno z narzeczonych. W innych przypadkach niezbędne staje się uzyskanie zgody biskupa. Chociaż ślub kościelny w plenerze teoretycznie jest możliwy, to samo uzyskanie pozwolenia na tego typu wydarzenie może okazać się bardzo trudne, a właściwie graniczyć z cudem. O wiele łatwiej zorganizować ślub cywilny w plenerze. Oczywiście w godzinach pracy Urzędu Stanu Cywilnego. Tak naprawdę wystarczy uiścić odpowiednią opłatę, która najczęściej wynosi od 600 do 1000 złotych, wybrać czas i miejsce, i gotowe.

Ślub humanistyczny – alternatywa dla związku formalnych?

Śluby humanistyczne zyskują coraz większą popularność. Również w środowisku LGBT, które w Polsce nie może zawierać związków formalnych. Humanistyczny pochodzi od angielskiego słowa „human”. Bo człowiek jest najważniejszy.

Wydaje się, że na ślub humanistyczny, a przynajmniej pojawienie się tego zjawiska miało wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest zmiana dość konserwatywnego podejścia co do ślubu. Jeszcze kilkanaście lat temu wiele osób brało ślub w wyniku presji rodziny, czy otoczenia. W wielu przypadkach jedynym, akceptowalnym przez społeczeństwo ślubem był ten kościelny. 

Natomiast ślub powinien być przede wszystkim świadomą decyzją dwojga ludzi, którzy się przecież kochają. Gdy nie istniała inna alternatywa, pary, które uważały, iż tak bardzo formalne potwierdzenie swoich uczuć jest zbyteczne. 

Drugim, ważnym aspektem jest rozwój społeczności LGBT, również w Polsce. I właśnie tutaj pary LGBT nie mają możliwości zawarcia formalnego związku, nawet, jeśli tego chcą. Dlatego ślub humanistyczny stanowi dla nich alternatywę. Można powiedzieć, że namiastkę. Ale nie należy tego traktować jako zamiennika, ale po prostu inny sposób celebracji tego ważnego dnia.

Ślub humanistyczny w dowolnej scenerii

Ślub humanistyczny pozwala Parze Młodej na zawarcie związku w dowolnej scenerii. Samej ceremonii przewodzi celebrant. To osoba, która zarejestrowana jest w Towarzystwie Humanistycznym, które związane jest właśnie ze ślubami humanistycznymi. Również w tym przypadku należy liczyć się z kosztami, które dotyczą prowadzenia ceremonii, jednak są one zbliżone do tych, które proponuje Urząd Stanu Cywilnego w ramach ślubu w plenerze. 

Przeczytaj również:  Winnice w Polsce i przekąski do wina

Ślub humanistyczny w górach

Skoro już można zaszaleć, wybrać dowolne miejsce na ceremonię, tak naprawdę granice przestają istnieć. Wyjątkowa sceneria sprzyja romantycznej atmosferze. Sielskie pejzaże napełniają spokojem, optymizmem, poczuciem wolności. A w środku tej scenerii – Para Młoda. I tutaj warto dodać, że w przypadku strojów Państwa Młodych istnieje o wiele większa swoboda, jeśli chodzi o wybór garderoby. Dlatego motywy przewodnie wesela można połączyć jedno i stworzyć spójną wizualnie całość.

W końcu ślub w górach, nawet jeśli w plenerze, nie oznacza, iż nie można skorzystać z szeregu dekoracji. Wręcz przeciwnie. Ślub humanistyczny, chociaż nie jest formą związku, którą respektują oficjalne organy, jak urzędy, w dalszym ciągu dla samej Pary Młodej jest wydarzeniem bardzo podniosłym. Ślubują sobie tak samo miłość i wierność, chociaż czasem trochę innymi słowa.

Również dlatego, że ślub humanistyczny to ceremonia, w trakcie której Państwo Młodzi mogą wyznać swoje przyrzeczenia małżeńskie, które samodzielnie skomponowali. I to moment naprawdę pięknym, pełen łez i wzruszenia. A całej atmosferze podniosłości i jakieś niewidzialnej otoczki, która napełnia serce doda otoczenie gór, szum lasu, śpiew ptaków, istny powrót do natury i korzeni. Powrót do Matki Ziemi i tego, co naprawdę istotne, co cementuje ludzi i jest dla nich źródłem życiodajnej energii – miłość. Zawarcie ślubu humanistycznego nie wyklucza oczywiście możliwości zawarcia na późniejszym etapie związku zawarcia także ślubu w sposób bardziej formalny.