Wybór odpowiednich drzwi do łazienki przysparza wielu osobom sporych trudności. I nie chodzi tu o znalezienie skrzydła o odpowiednich wymiarach. Czytaj dalej i sprawdź, jakie cechy drzwi łazienkowych świadczą o ich wysokiej jakości.

Łazienka to szczególne pomieszczenie. Musi zapewniać maksimum prywatności, a jednocześnie dostęp do niej nie może być utrudniony ze względów bezpieczeństwa. Nie bez powodu prawo budowlane określa minimalne wymiary drzwi do łazienki i ich budowę. Ponadto w miejscu kąpieli i załatwiania potrzeb fizjologicznych panują specyficzne warunki, z którymi trzeba sobie w odpowiedni sposób poradzić.

Drzwi do łazienki – wymogi prawa budowlanego

Przepisy ustawy dokładnie precyzują wymiary drzwi do łazienki i wielkość wycięć dla dobrej wentylacji. Do wymogów rozmiaru skrzydła i otworu drzwiowego muszą się stosować wszyscy, którzy budują nowy dom lub przeprowadzają gruntowny remont mieszkania. W starszych budynkach, wznoszonych według zupełnie innych standardów, można wstawić w łazience drzwi dopasowane do specyfiki danego pomieszczenia.

Jakie warunki muszą spełniać drzwi do łazienki?

Skrzydło musi pracować w pełni swobodnie, dlatego najczęściej drzwi do łazienki otwierają się do zewnątrz. Nie należy ich też niczym zastawiać – a zwłaszcza ciężkimi przedmiotami bądź meblami, które utrudniałyby ewakuację w razie zagrożenia. Zgodnie z prawem budowlanym w drzwiach do łazienki muszą się znaleźć:

  • skrzydło o szerokości 0,8 m i wysokości 2 m w świetle ościeżnicy;
  • otwory wentylacyjne o łącznym przekroju większym bądź równym 0,022 m²;
  • rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo oraz funkcjonalność.

Co musi się znaleźć w drzwiach do łazienki?

Otwory i tunele wentylacyjne mają ściśle określone zadanie. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza – niezwykle istotną w łazience – gdzie wilgoci będzie znacznie więcej, niż w pozostałych pomieszczeniach. Utrzymujący się przez dłuższy czas podwyższony poziom wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

Wycięcia wentylacyjne w drzwiach do łazienki mogą mieć różnorodne kształty i wymiary. Czasami jest to pojedyncza szczelina, innym razem kratka, kilka kół czy kwadratów. Tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji. Co jeszcze, poza wentylacją, wyróżnia drzwi do łazienki od pozostałych? Najczęściej są to:

  • przeszklone okienka – zapewniają dostęp naturalnego światła w łazience i optycznie powiększają pomieszczenie. Niektórzy decydują się na całkowicie szklane drzwi, z matowym wykończeniem;
  • blokada chroniąca prywatność – najprostszy zamek mechaniczny lub zasuwa od wewnątrz. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w drzwiach do łazienki stają się specjalne blokady WC, łatwe do otwarcia z zewnątrz np. na wypadek zasłabnięcia lub zatrucia czadem.
Przeczytaj również:  Śmierć w górach - wypadki, do jakich nie powinno dojść

Jakość drzwi łazienkowych – co o niej decyduje?

Jednym z kluczowych czynników jest materiał, z którego wykonano skrzydło oraz futrynę. Urządzając łazienkę, należy pamiętać, że bez względu na poziom cyrkulacji powietrza, w środku często będzie dość wilgotno. Tworzywa chłonące wodę z powietrza – takie, jak niezwykle popularna płyta MDF – mogą ulec zniszczeniu lub deformacji. Wszelkie wybrzuszenia w drzwiach łazienkowych mocno obniżają estetykę aranżacji. 

Jakie materiały mają podwyższoną odporność na wilgoć? 

Producenci z branży wskazują na tzw. zielony MDF z warstwą wiórów pomiędzy dwiema zewnętrznymi powłokami. Ma jednorodną strukturę oraz odpowiednie właściwości fizyczne, a do tego doskonale znosi wszelkie metody obróbki i wykończenia.

Drzwi do łazienki – wygląd i funkcjonalność

Estetyka również ma znaczenie. Odpowiednia aranżacja poprawia komfort, a dobór kolorów może wpływać na odczuwanie temperatury. Wszelkie folie, laminaty, okleiny, malowania czy zdobienia nadają drzwiom do łazienki pożądanego przez konsumenta charakteru. Niektóre firmy nie mają odrębnych katalogów do tej kategorii, lecz przystosowują oferowane skrzydła do wymogów prawnych oraz indywidualnych życzeń klientów.

Gdzie można obejrzeć i zamówić drzwi łazienkowe wysokiej jakości? W renomowanych sklepach z meblami, showroomach oraz bezpośrednio na stronach internetowych producentów. Na przykład pod adresem baranskidrzwi.pl – u polskiego producenta z wieloletnim doświadczeniem i tradycjami.