W ostatnich latach w lasach górskich coraz częściej mamy do czynienia z powszechną wycinką drzew. Wylesienie to coraz częstsze zjawisko. Ale na czym tak naprawdę polega deforestacja i jakie są jej przyczyny? Czy ma ona wpływ na nasze wakacje w górach?

Czym jest deforestacja (wylesianie)?

Deforestacja czyli inaczej wycinka drzew ma miejsce w wielu miejscach Polski. Wylesianie może mieć różną przyczynę. Najczęściej decyzja o wycince musi mieć powód i podejmuje ją nadleśnictwo. Jeśli chodzi o deforestację w górach ma to miejsce w każdym regionie górskim w mniejszym lub większym stopniu. Obszary w których musi być ona prowadzona pod szczególną obserwacją i tylko w wyjątkowych przypadkach to Parki Narodowe i Rezerwaty. W miejscach takich w przypadku gdy podejmuje się decyzję o wycince zazwyczaj przyczyną są ataki insektów. Przykładem może być Tatrzański Park Narodowy, gdzie z powodu zaatakowania drzew przez kornika drukarza została podjęta decyzja o częściowej wycince drzew. W przypadku lasów państwowych (które także obejmują dużą część terenów górskich) podejmuje się wylesianie w celu przebudowy drzewostanu, a także pozyskania drewna. Skutki są takie, że lasy są przerzedzone, pojawia się w nich więcej polan, a także zmienia się środowisko życia dla wielu zwierząt i roślin, na skutek czego na leśnych duktach napotykamy więcej leśnych mieszkańców, którym sprzyjają nowe warunki do życia. Ale jaki skutek na nasz wypoczynek ma deforestacja?

Wylesianie a rekreacja w górach. Deforestacja – problem dla turystyki?

Kiedy planujemy wyjazd na góry często oczekujemy magicznych krajobrazów oraz szlaków rozciągających się wzdłuż gęstych lasów. Rzeczywistość może nas jednak zaskoczyć. W ostatnich latach coraz więcej szlaków oraz duktów leśnych jest objętych wycinką drzew. Taki wygląd lasów zniechęca turystów do rekreacji górskiej. Leśne szlaki są po prostu mniej przyjemne jeżeli jest na nich mało drzew. Nie chodzi tu wyłącznie o walory estetyczne. Szczególnie w okresie letnim, kiedy jest bardzo gorąco w lasach górskich brakuje drzew. Szlaki są duszne przez co przemierza się jest trudno. Dodatkowo odkryte leśne ścieżki nie zachwycają pięknem. Bardzo często jest tak, że drzewa i gałęzie są nie uprzątnięte. Tworzy to duży bałagan, który sprawia wrażenie zaniedbania. Zmiany, a szczególnie wycinanie starodrzewi powoduje, że leśne ostępy zamieszkuje mniej gatunków ptaków, następuje także wypieranie gatunków dziuplastych. Turyści lubiący obserwacje ornitologiczne mogą być więc zawiedzeni. Jeżeli jednak spojrzymy na to z innej strony deforestacja może mieć swoje plusy. Z całą pewnością pozwala ona na przebudowę drzewostanu. Obecnie w polskich lasach następuje stopniowe wypieranie monokultur na rzecz wprowadzania pierwotnych gatunków drzew. W momencie kiedy  młode sadzonki drzew urosną stworzą one środowisko dla zwierząt w tym ptaków, które da im nowe warunki do życia. Wpłynie to korzystnie na turystykę i bez wątpienia zadowoli miłośników obserwacji.

Przeczytaj również:  Niezbędnik podróżnika – to musisz spakować przed wyjazdem

Wylesianie korzystne czy nie? Deforestacja i turystyka

Deforestacja jest raczej niekorzystnym zjawiskiem dla turystyki górskiej. Wielu turystów skarży się na brzydotę, którą sprawia wylesianie stoków, a także na zabłocone szlaki po wycinkach drzew. Zniechęcenie wśród miłośników rekreacji górskiej jest uzasadnione. Lasów mamy coraz mniej, a turyści pragną odpoczynku wśród zieleni dzikich szlaków. Mniej drzew to mniej ptactwa, mniej cienia. Wszystko to tworzy zły wizerunek naszych polskich, górskich lasów i zniechęca do pieszych wędrówek. Polityka lasów państwowych nie zachwyca, co widoczne jest w nastrojach turystów. Czy coś się zmieni? Czas pokaże. Być może przyjdzie dzień w którym będziemy mogli zachwycać się pięknem górskich lasów bez obaw o los starych drzewostanów. Być może polityka wycinki drzew w Polsce ulegnie zmianie. Na razie nic na to nie wskazuje, dlaczego powinniśmy cieszyć się tym co mamy. Warto więc wybrać się na wakacje w góry, aby nacieszyć oczy widokiem zakątków w których jeszcze nie zagościła powszechna wycinka.