Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z indonezja.net

Góry Orlickie należą do Sudetów Środkowych i są najwyższą ich częścią. Większa część pasma znajduje się za czeską granicą. W Polsce zasięg górski jest niewielki, ale w zamian za to okolica jest po prostu przepiękna i interesująca. Co warto zobaczyć, będąc w górach Orlickich?

Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się w Dusznikach Zdrój. Jest to niewielka miejscowość położona między górami Orlickimi a Bystrzyckimi. Duszniki są miastem uzdrowiskowym i przez cały rok tętnią życiem. To właśnie w nich można zobaczyć najwięcej atrakcji. Pijalnia Wód Mineralnych powstała w XIX wieku, a dokładniej w latach 1884-1887. Jej centralnym punktem jest hala spacerowa, która w okresie II wojny światowej służyła Niemcom jako skład na amunicję. Jednak w 1945 nastąpił jej wybuch. Jego moc była na tyle silna, że ucierpiała na nim nie tylko sama hala, ale również budynki znajdujące się w okolicy. Co prawda, obecną pijalnię dość szybko odbudowano i doprowadzono do użytkowania, ale niestety nie była już tak okazała, jak pierwotna jej wersja. Dziś w Pijalni Wód Mineralnych można skosztować wody, która ma właściwości lecznicze. W budynku można również zakupić pamiątki z pobytu oraz artykuły zdrowotne.
Co więcej, w Pijalni znajduje się sala koncertowa, której najważniejszym elementem jest duży fortepian.

Muzeum Zabawek

Kudowa-Zdrój to kolejne miasto uzdrowiskowe leżące w okolicy Gór Orlickich. To właśnie w tym miejscu rodzice mogą przenieść się do wspomnień i pokazać dzieciom, jak wyglądało ich dzieciństwo. Muzeum Zabawek powstało w 2002 roku i należy do osoby prywatnej. Już pierwsze spojrzenie na frontową ścianę budynku powoduje, że każdy chce wejść do środka i zobaczyć co kryje się we wnętrzu. Do Muzeum zaprasza nas bowiem rodzina z Rzacholeckiego Lasu. Być może ta nazwa nie mówi zbyt wiele, ale Rumcajs, Hanka i Cypisek na pewno więcej. Wewnątrz budynku znajduje się 12 sal wystawowych i przeszło 5000 eksponatów o różnej tematyce. Są to nie tylko postaci z bajek, ale też zabawki, które towarzyszyły starszym pokoleniom. Podczas dłuższych przerw od nauki w szkołach w Muzeum prowadzone są zajęcia, na których można przygotować własnoręcznie zabawkę z drewna i zabrać ją do domu.

Przeczytaj również:  Beskid Żywiecki co warto zobaczyć

Kaplica czaszek

Kaplica czaszek uznana została za zabytek sakralny i znajduje się w Kudowie Zdrój. Jest to atrakcja raczej dla osób o mocnych nerwach, ponieważ ściany wyłożone są ludzkimi czaszkami i innymi kośćmi (prawdziwymi!). Kaplica powstała w XVIII wieku z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka. Zresztą był on również jej pomysłodawcą i wykonawcą. Przez 8 lat zbierał części ludzkiego ciała, następnie je dezynfekował i układał. Efekt końcowy można określić różnie. Dla jednych będzie przerażający, a dla drugich imponujący. Ksiądz Wacław inspirację czerpał przede wszystkim z historycznych wydarzeń, czyli wojny trzydziestoletniej i epidemii cholery. Raz do roku, w sierpniu w kaplicy odprawiane jest nabożeństwo w intencji wszystkich zmarłych. W Polsce jest to jedyne takie miejsce!

Błędne skały

Błędne skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Skały ułożone są w taki sposób, że przypominają labirynt. Przez niektóre szczeliny, przesmyki, czy korytarza są dość wąskie i zwiedzający musi sporo się wysilić, żeby się przez nie przecisnąć. Klimat, który towarzyszy turystom jest po prostu niezwykły. Zwłaszcza jeśli pojawi się mgła, co w tej okolicy jest dość częstym zjawiskiem. Błędna skały są wytworem natury, który bardzo ciężko opisać słowami. Nawet najlepiej wykonane zdjęcie nie odzwierciedlają całego widoku. Tak naprawdę trzeba to zobaczyć na własne oczy! Ciekawostką na pewno jest to, że właśnie w tym miejscu kręcone były sceny do kultowego filmu „Opowieści z Narnii”.

Wybierając się w pobliże Gór Orlickich, warto zobaczyć wspomniane atrakcje i przywieźć własne wspomnienia i wrażenia. W trakcie wycieczki można także zjeść smaczny posiłek i znaleźć nocleg. Sporym zainteresowaniem cieszą się też szlaki górskie i tereny zielone, których w malowniczych miejscowościach nie brakuje.