Pielęgnacja cery trądzikowej opiera się na regularnym oczyszczaniu, nawilżaniu oraz złuszczaniu. Jak jednak wykonywać te zabiegi pod namiotem? Dowiedz się, jak dbać o skórę trądzikową w trudnych warunkach! 

Jakie są przyczyny powstawania zmian trądzikowych?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która w dużej mierze wynika z zaburzonej pracy układu hormonalnego. Wpływa on pracę gruczołów łojowych, a także proces rogowacenia naskórka. 

Przygotowana przez dermatologów oraz kosmetologów „mapa twarzy trądzik” pozwala dokładnie poznać przyczyny zmian, w zależności od ich wyglądu oraz lokalizacji w obrębie twarzy. 

Należy pamiętać, że skóra jest największym organem w ciele człowieka i na jej powierzchni widać efekty nieprawidłowego funkcjonowania wielu aspektów wewnętrznych. 

Jeśli w ciele zachodzą zmiany, np. związane z okresem dojrzewania, ciążą lub menopauzą, na skórze mogą pojawić się stany zapalne, wypryski i przebarwienia. 

Podobnie skóra reaguje na zmiany emocjonalne. Stres, niewyspanie czy zajadanie problemów również może odbić się na wyglądzie skóry. 

Które etapy pielęgnacji skóry trądzikowej są kluczowe i nie można ich pomijać?

Pielęgnacja skóry trądzikowej bazuje przede wszystkim na oczyszczaniu, nawilżaniu oraz złuszczaniu. Zaniedbanie którejkolwiek z tych faz może prowadzić do pogorszenia się stanu cery. 

Bolesne zmiany, nadmierna produkcja sebum liczne zaskórniki mogą pojawić się w reakcji na podrażnienie. Wyjeżdżając z domu, można ograniczyć pielęgnację, lecz nie należy jej pomijać. W przeciwnym razie unormowane oraz złagodzone stany zapalne mogą powrócić ze zdwojoną siłą. 

O czym należy pamiętać, przygotowując się do wyjazdu pod namiot?

Jaj popularniejszą chorobą skórną, zwłaszcza w okresie dojrzewania jest trądzik pospolity. Szacuje się, że dotyka on od 80 do prawie 100 procent osób w różnym wieku. Wybierając się na kemping w okresie leczenia koniecznie należy wziąć ze sobą swoje codzienne kosmetyki. W tym przypadku nie ma możliwości pożyczania ich od znajomych lub posiłkowania się próbkami, lub ogólnodostępnym mydłem. 

Przeczytaj również:  Jedzenie w góry - co warto ze sobą zabrać na taką wyprawę?

Nie należy przerywać również innych aspektów leczenia, takich jak stosowania maści lub doustnej antybiotykoterapii. 

Jak dbać o skórę trądzikową na świeżym powietrzu?

Skóra trądzikowa wymaga także bardzo starannej pielęgnacji podczas wielogodzinnego przebywania na zewnątrz. Dwukrotnie w ciągu dnia trzeba ją myć oraz nawilżać. W międzyczasie warto zbierać nadmiar sebum delikatną, specjalną chusteczką. 

W trakcie tego typu wycieczek zwykle pojawia się wzmożona aktywność fizyczna, która powoduje pocenie. Warto mieć na uwadze, że w składzie potu znajdują się toksyny oraz sól. Mające one działanie silnie podrażniające i należy je stosunkowo szybko usuwać z powierzchni twarzy. 

Jeśli planowane są ćwiczenia, pływanie lub inne aktywności, warto zadbać także o odpowiedni strój. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się także na plecach lub ramionach. Mogą być efektem przepocenia, ale także podrażnienia. Warto wybierać ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów. 

Nieodpowiednie mogą okazać się wszelkie dopasowane, syntetyczne koszulki. Można sięgać natomiast po odzież sportową, o ile pozwala na odpowiednio szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci. 

Podczas wyjazdów warto również przestrzegać codziennych zasad zdrowego trybu życia i choć w niewielkim stopniu diety. 

Sposób żywienia ma ogromny wpływ na wygląd skóry i niestety kilka lub kilkanaście dni spożywania wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy oraz produktów zawierających dużą ilość soli może spowodować znaczne pogorszenie się wyglądu. Nie warto stosować tygodnia dyspensy w trakcie leczenia. 

Zasady zabezpieczania cery przed wyjściem z obozu 

Skóra trądzikowa wymaga nie tylko standardowej, codzienne pielęgnacji, ale również zabezpieczenia przed nowymi warunkami. Podczas przebywania na świeżym powietrzu kluczowe jest zadbanie o kremy ochronne oraz preparaty zawierające wysoki filtr przeciwsłoneczny.