Ratownictwo górskie to dokładnie tak, jak się wydaje, zespoły wysoko wykwalifikowanych osób, które przychodzą z pomocą rannym, chorym, zagubionym lub zaginionym w naszych górskich regionach. Wykwalifikowani zarówno w procedurach awaryjnych, jak i statkach wyżynnych, działają poza zasięgiem tradycyjnych służb ratowniczych w wysoce wyspecjalizowanym środowisku. Ich zadaniem jest pomoc poszkodowanemu z góry i objęcie opieką pogotowia ratunkowego lub szpitala, jeśli jest to wymagane.

Górscy ratownicy — najważniejsze informacje

W niektórych krajach profesjonalni ratownicy są zrzucani helikopterem w gąszcz rzeczy; niektóre kraje mają zespoły wolontariuszy, przygotowanych do wyruszenia w góry w swoich najlepszych butach turystycznych, aby przyjść z pomocą; a w niektórych miejscach w ogóle nie ma zespołów ratownictwa górskiego. Czy wędrówki są niebezpieczne? Prawda jest taka, że może tak być, więc zawsze rozsądnie jest wiedzieć, jak skontaktować się z ratownictwem górskim w regionie, który planujesz zbadać. Jeśli nie możesz uzyskać odbioru, zaleca się, aby nadal wysyłać wiadomość tekstową na numer służb ratunkowych z powyższymi informacjami. Tekst przejdzie nawet z najsłabszym sygnałem. Jeśli jesteś z grupą, wyślij pewnego siebie członka, aby szukał sygnału i spróbował się przedostać. Jeśli jesteś sam, spróbuj wezwać pomoc za pomocą gwizdka turystycznego.

Dowiedz się więcej o sposobach wzywania pomocy na portalu Ratownik Medyczny

Wezwanie ratownictwa górskiego nie powoduje automatycznego szamotaniny eskadry helikopterów, które przyjdą ci z pomocą. Reakcja będzie zależeć od powagi twojej sytuacji awaryjnej, a jeśli ekspert po drugiej stronie telefonu uważa, że sytuacja jest taka, z którą możesz sobie poradzić, może być w stanie rozwiązać ją, udzielając ci porady. Jednak w poważniejszej sytuacji awaryjnej ratownictwo górskie zostanie wezwane, aby przyjść ci z pomocą. Charakter górskiego terenu sprawia, że dotarcie do Ciebie może zająć sporo czasu, dlatego helikopter jest często wzywany do ciężkich sytuacji. Jeśli wiesz, że helikopter nadchodzi z pomocą, spraw, abyś ty i twoja drużyna byli tak widoczni, jak to tylko możliwe. Tradycyjnym sposobem kontaktu z ratownictwem górskim jest telefon, ale polega to na posiadaniu sygnału sieciowego, a smartfony są podatne na awarię w zimnych warunkach. Wielu alpinistów nosi komunikator satelitarny, który zawiera osobisty nadajnik lokalizatora (PLB) i może podnieść alarm za naciśnięciem jednego przycisku. Te solidne urządzenia charakteryzują się doskonałą żywotnością baterii i lepszym zasięgiem niż telefon komórkowy.

O tym warto pamiętać!

 Zespoły ratownictwa górskiego są wzywane przez policję lub lokalne pogotowie ratunkowe do pomocy w poszukiwaniu zaginionych i / lub rannych osób, często na obszarach górskich lub w środowiskach dzikiej przyrody. Zespoły ratownictwa górskiego czasami ewakuują ofiary z odległego lub trudno dostępnego terenu. Ratownictwo górskie musi być organizacją równych szans i nie może być dyskryminowane ze względu na płeć, rasę, płeć lub jakikolwiek inny czynnik. Nie dotyczy to jednak dochodów – trzeba mieć jakiś dochód rozporządzalny, aby być aktywnym członkiem zespołu ratownictwa górskiego. Członkowie Zespołu Ratownictwa Górskiego to wszyscy wolontariusze, którzy mieszkają w pobliżu lub w obrębie określonej zlewni obszaru zespołu. Można je wezwać o każdej porze dnia i nocy, aby pomóc w działaniach ratowniczych lub poszukiwawczych. Specjalistyczny sprzęt, w tym helikoptery i psy poszukiwawcze, są czasami wykorzystywane do pomocy zespołowi w ich roli, w zależności od dostępu i powagi incydentu, w którym następuje wezwanie.