Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z szwajcaria.net.pl

Góry Bardzkie są dość mało popularnym pasmem górskim, które zlokalizowane są w Sudetach. Co ciekawe są one jednym z tych pasm Sudetów, które jak najdalej wysunięte są na wschód. Jeśli więc postanowicie zgłębić tajemnicę Gór Bardzkich, to co warto tam zobaczyć?

Góry Bardzkie i zdobywanie ich szczytów

Góry Bardzkie są pasmem górskim od długości około 20 kilometrów, oraz o szerokości momentami dochodzącej do 10 kilometrów. Jest to jednak idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z górskimi wędrówkami oraz trekkingiem. okazuje się bowiem, że w Górach Bardzkich czeka na turystów prawdziwe bogactwo szczytów, które aż proszą się o ich zdobycie. Tak więc podróż należy rozpocząć z Przełęczy Kłodzkiej, która zlokalizowana jest we wschodniej części Gór Bardzkich. Warto kierować się niebieskim szlakiem do Barda, po drodze którego będziemy mogli „zaliczać” po kolei wszystkie, najważniejsze szczyty Gór Bardzkich. W pierwszej kolejności warto pamiętać, że wysokość niektórych z nich przekracza 700 metrów nad poziomem morza, wobec tego z pewnością dla profesjonalnych trekkerów nie jest to nic imponującego, jednak dla całkowitych amatorów, to idealne miejsce by sprawdzić swoją kondycję i umiejętności. Tak więc pierwszym szczytem, który znajdzie się na drodze niebieskiego szlaku jest Grodzisko, które wznosi się na wysokości około 734 metrów nad poziomem morza. Kolejno znajduje się szczyt Jelenia Kopa o wysokości 754 metrów nad poziomem morza i Kłodzka Góra o wysokości 752 metrów nad poziomem morza. Finalnie na niebieskim szlaku znajduje się również najwyższy szczyt Gór Bardzkich o dźwięcznej nazwie Szeroka Kopa, który osiąga wysokość aż 766 metrów nad poziomem morza. Po drodze nie sposób również pominąć Gajnika- 747 metrów nad poziomem morza oraz Ostrej Góry 754 metry nad poziomem morza. Dla turystów, którzy zdecydują się odwiedzić Góry Bardzkie od zachodniej części, czyli od Strony Srebrnej przełęczy, przygotowane są również malownicze szlaki, jednak szczyty do zdobycia są o wiele niższe. Tak więc wraz z rozpoczęciem niebieskiego szlaku od strony zachodniej wchodzi po kolei na Młynarza o wysokości 412 metrów nad poziomem morza, Suszyną o wysokości 525 metrów nad poziomem morza, a także Wielką Cisową- 585 metrów nad poziomem morza oraz Radosz- 590 metrów nad poziomem morza. Warto jednak skupić się również na południowej stronie Gór Bardzkich, gdzie czeka na zdobycie szczyt o dźwięcznej nazwie Ostróg i wysokości 610 metrów nad poziomem morza. Szczy ten jest jednak niezwykle wyjątkowy i zasługuje na ogromną uwagę, gdyż znajduje się tam zabytkowy fort wzniesiony w XVIII wieku. 

Przeczytaj również:  Masyw Śnieżnika co warto zobaczyć

Góry Bardzkie i wieża widokowa na Kotlinę Kłodzką oraz inne atrakcje turystyczne

Turyści zwiedzający Góry Bardzkie z pewnością nie mogą pominąć fantastycznego punktu widokowego, z którego rozciąga się malowniczy widok na całą Kotlinę Kłodzką. Co więcej z tej wierzy widokowej będzie można podziwiać również okoliczne wzgórza oraz sama równinę wrocławską. Ciekawym miejscem jest również obryw skalny, który znajduje się pod samą Góra Kalwarią. Nie można pominąć również niewielkiego zabytku w postaci miejsca hrabiowskiego nad rzeką Nysą Kłodzką. Dużym uznaniem wśród turystów, którzy wycieczkę w Góry Bardzkie mają już za sobą, cieszy się również góra Ostróg. Warto udać się również na dwa wiadukty, na których niegdyś działała kolej zębata. Jeden z nich to Wiadukt Srebrnogórski, a drugi z kolei nazywa się Wiaduktem Żdanowskim. Oba z nich oferują niezwykłe, panoramiczne widoki na całą Kotlinę Kłodzką oraz równinę wrocławską. Warto zwiedzić również Twierdzę Srebrna Góra, która zlokalizowana jest przy Przełęczy Srebrnej. Ten kompleks warowny powstał w latach 1765-1777 i robi on do tej pory ogromne wrażenie na każdym podróżnym.