Macie ochotę na mały dreszczyk emocji? Doskonale trafiliście! Przedstawiamy przegląd filmów o górach od lat 70. aż do dziś. Każdy z nich z pewnością zadowoli miłośnika filmu katastroficznego. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie! 

Spirala – 1978 – polski klasyk

Listę najlepszych filmów o górach utrzymujących się w klimacie filmów katastroficznych warto rozpocząć od Spirali w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Opowiada o tatrzańskim schronisku, do którego przybywa nietypowo zachowujący się turysta. Następnego dnia turysta tajemniczo znika. Rozpoczynają się poszukiwania. Jest to film katastroficzny o rozpaczy, który z pewnością poruszy niejednego widza. I choć jest stosunkowo stary, niech nikogo to nie odstrasza! To doskonały klasyk, który zadowoli każdego amatora filmu tematyki górskiej.

Granice wytrzymałości – 2000 – śmierć z przeszłości

Jest to zapierający dech w piersiach film akcji z tragedią rodzinną w tle o grupie alpinistów, którzy utknęli na K2. Brat jednej z uczestniczek organizuje wyprawę ratunkową.

Na temat tego filmu można powiedzieć wiele, lecz jedno jest pewne – reżyser Campbell zadbał, by widz nie nudził się ani chwili. Tutaj liczy się każda minuta, a stawką jest życie.

127 godzin – 2010 – film o górach inspirowany faktami

Danny Boylle zabiera widza w niezwykłą podróż wraz z młodym wspinaczek – Aronem Ralstonem. Młody mężczyzna wędruje po Kanionie Bule John. Jednak nieszczęśliwy wypadek zmienia jego samotny wypad w dramatyczny wyścig o życie, w którym lepiej jest stracić część siebie niż stracić wszystko.

Film oparty jest na historii, która wydarzyła się naprawdę.

Turysta – 2014 – wakacyjna tragedia

Rodzinne wakacje w górach, narty i… lawina. Niewiele więcej trzeba, by mieć pewność, że ten film nie zawiedzie.

Reżyser Ruben Östlund kunsztownie przeplata komizm z tragizmem, dogłębnie przedstawia racje małżeństwa, których lata bezwarunkowej miłości już dawno upłynęły.

Jurek – 2014 – biografia Polaka 

Film biograficzny opowiadający historie jednego z najwybitniejszych himalaistów wieku XX – Kukuczki. Opowieść o człowieku, który z ,,nikogo” stał się ,,kimś”, o idealiście i pasjonacie, który wspiął się na szczyty (w każdym znaczeniu) o których wielu może tylko śnić.  

Wind River: na przeklętej ziemi – 2017 – zbrodnia w rezerwacie 

To propozycja nieco inna od pozostałych.

Film opowiada o sprawie morderstwa i gwałtu na młodej dziewczynie w rezerwacie rdzennych mieszkańców Ameryki. Agentka FBI (w tej roli Elizabeth Olsen) prosi o pomoc tamtejszego tropiciela zwierząt (Jeremy Renner). Wspólnie chcą rozwiązać tę sprawę .

Pomiędzy nami góry – 2017 – film katastroficzny na deszczowy wieczór

Kolejna doskonała propozycja dla fanów filmów katastroficznych. Pomiędzy nami góry opowiada o katastrofie samolotu w górach. Rozbitkowie muszą przetrwać w dziczy i spróbować powrócić do cywilizacji, chodź dzieli ich od niej bardzo długa i niebezpieczna droga.

The Dawn Wall – 2017 – pasja ponad strachem

The Dawn Wall nie pozwoli ani na chwile odetchnąć. Trzyma w fotelu w niespotykany sposób. Przedstawia niezwykłą historię niezwykłych wspinaczy, którzy postanowili przeżyć 19 dni na szczycie Dawn Wall. Ich wyczyn nie pozostaje niezauważony.

Film o walce człowieka z przeciwnościami losu i dążeniu do spełniania swoich pasji pomimo wszystkich i pomimo wszystko.

Free Solo: ekstremalna wspinaczka – 2018 – igrając ze śmiercią 

Opowieść o zbyt częstej tożsamości szalonej pasji i nieodpowiedzialności. Alex chce zapisać się w historii jako pierwszy człowiek, który bez zabezpieczenia zdobędzie osławioną ścianę El Capitan w Yosemite. Podejmuje wyzwanie, choć upadek może kończyć się tylko jednym.

Opowieść ta – jak wiele najlepszych – napisana jest przez życie.

Infinite storm – 2022 – człowiek kontra natura

Infinite Storm miał premierę kilka miesięcy temu i cieszy się wieloma entuzjastycznymi opiniami. Odważne spojrzenie polskiej reżyserki, opowiadającej o zmaganiach człowieka z samym sobą.

Pam Bales wyrusza samotnie na wędrówkę na Górę Waszyngtona. Po drodze napotyka na ślady turysty, który wyruszył nieprzygotowany na załamanie pogody. Pam postanawia go odnaleźć, bo zbliża się burza.