Góry Kamienne to malowniczy obszar, położony na granicy Polski i Czech, w paśmie Sudetów Środkowych. To pasmo górskie, które zbudowane jest z pomagmowych skał, ciągnie się aż przez 50 km. Góry Kamienne gwarantują świetny sposób na aktywny wypoczynek, turyści mogą korzystać nie tylko z wielu atrakcyjnych szlaków pieszych, ale jest to również świetne miejsce dla osób ceniących przepiękne krajobrazy, a także dla rowerzystów. Co warto zobaczyć podczas pobytu w tym regionie?

Atrakcje w Górach Kamiennych

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Zamek Stillfriedów. Ten XVI wieczny zabytek, położony w miejscowości Nowa Ruda, to bardzo okazały budynek, przyciągający wielu turystów. W jego skład wchodzą aż cztery skrzydła, dziedziniec wewnątrz, a także pięcioosiowy portyk. Zamek ten pięknie prezentuje się na tle miejscowego rynku.

Kolejnym obiektem wartym zobaczenia, również położonym w nowej Rudzie, są Domki Tkaczy – Płócienników. Ich  wybudowanie szacuje się na przełom XVII i XVIII wieku. Znajdują się w pobliżu rzeki Włodzicy i pięknie komponują się z miejscowym krajobrazem. Pierwotnie były one zrobione z drewna, jednak pod koniec XIX wieku przeszły one przebudowę. 

Krzeszów – perła baroku

Będąc w Górach Kamiennych, warto również odwiedzić położoną w tym regionie miejscowość Krzeszów. To miejsce nie bez powodu nazywane jest perłą baroku – zachowało się tu bowiem wiele zabytków, m.in. kaplice kalwaryjskie, klasztory czy kościoły. Jednym z ciekawych miejsc do zwiedzania jest Opactwo Cysterskie w Krzeszowie. Jest to swego rodzaju kompleks przeróżnych zabytków, wywodzących się jeszcze z baroku, którego początki datuje się na 1292 rok.


Mauzoleum Piastów Śląskich

Miejsce to zachwyca bogatymi freskami na suficie, które przedstawiają historię miejsca. W kaplicy podziwiać możemy wiele rzeźb, m.in. Agnieszki Habsburżanki oraz tę przedstawiającą Beatryczę Świdnicką. Zachowały się tu również gotyckie sarkofagi Bolesława II Małego oraz Bolesława I Surowego.

Przeczytaj również:  Góry Bystrzyckie co warto zobaczyć


Ikona Matki Boskiej Łaskawej 

Ta niewielkich rozmiarów ikona maryjna była odkryta pod posadzką Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny aż do 18 grudnia 1622r. Aby upamiętnić jej odnalezienie, co roku w Krzeszowie odbywa się Święto Światła.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ta zaprojektowana na planie krzyża świątynia uważana jest za najważniejszą budowlę kompleksu. Wzrok przykuwają tam XVIII wieczne organy, stworzone przez Michała Englera Młodszego. Ołtarz Główny, stworzony przez Ferdynanda Brockoffa, pochodzi z czasów barokowych. Z kolei po bokach sanktuarium wzrok odwiedzających przyciąga aż 16 kaplic, które poświęcone są różnym świętym, a w miejscu łączenia się nawy głównej z transeptem zobaczyć możemy XVIII wieczne stalle. Na suficie zobaczyć możemy przepiękne malowidła, które obrazują cechy Zbawiciela. 

Kolorowe Jeziorka

To miejsce powinni odwiedzić wszyscy, którzy cenią sobie pobyt na łonie natury. To malownicze miejsce położone jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To cztery kolorowe jeziorka – niebieskie, purpurowe oraz żółte i czarne. To miejsce chętnie odwiedzane jest zarówno przez turystów z Polski, jak i z zagranicy. Jeziorka świetnie komponują się z otoczeniem lasu, tworząc na prawdę piękny krajobraz.

Coś dla fanów sportów zimowych

Również w zimę Góry Kamienne mają dużo do zaoferowania. Ośrodek narciarski Góra Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach oferuje turystom nie tylko stok o długości 400 metrów, ale również wiele szlaków turystycznych, wieżę widokową, z której roztacza się piękna panorama na okolicę, a także trasy przeznaczone dla miłośników narciarstwa biegowego. Kompleks ten jest przystosowany dla rodzin z dziećmi – Strefa Kubuś Ski-fun zapewni najmłodszym zarówno bezpieczeństwo, a dzięki Oślej łączce osoby dopiero zaczynające przygodę z narciarstwem będą mogły uczyć się pod okiem instruktorów.

Góry Kamienne to bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić, Dzięki różnorodnym atrakcjom każdy znajdzie dla siebie coś, co sprawi, że wypoczynek będzie udany.

Przeczytaj również:  Góry Bardzkie co warto zobaczyć

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://salwatorcup.pl/.