Jednym z atutów samochodowych podróży jest możliwość podziwiania widoków. Niektórzy specjalnie tak wybierają trasy, by nacieszyć oczy spektakularnymi krajobrazami. Przedstawiamy najpiękniejsze górskie trasy samochodowe – są naprawdę fantastyczne!

Samochód to jeden z najchętniej wybieranych środków transportu, który daje bardzo dużą niezależność. Pozwala bowiem na dowolne planowanie podróży – spontaniczne postoje, możliwość zrobienia zdjęcia w pięknym miejscu czy zmodyfikowanie trasy, by zobaczyć lokalną atrakcję. Widoki za oknem to kolejny atut samochodowych wycieczek, a czy można gdzieś znaleźć piękniejsze krajobrazy niż w górach? Przedstawiamy trzy górskie drogi, które warto pokonać choć raz w życiu.

Podróż samochodem. Jak się do niej przygotować?

Zanim wyruszymy w trasę należy dobrze przygotować się do podróży. Spakowanie bagaży i ich ergonomiczne rozmieszczenie w samochodzie to jedno. Drugą ważną kwestią jest sprawdzenie, czy stan techniczny auta pozwala na podróż. Zawsze trzeba skontrolować ciśnienie w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych. Nie zaszkodzi upewnić się także co do ważności polisy. Jeśli się kończy to zdecydowanie warto zdecydować się na ubezpieczenie OC i AC Beesafe!

Górskie trasy samochodowe – TOP 3 najpiękniejszych dróg

Mając pewność, że samochód jest sprawny i ubezpieczony, można cieszyć się wycieczką i skupić na podziwianiu widoków. Trudno znaleźć piękniejsze krajobrazy niż w górach, a górskie trasy samochodowe to sprawdzian umiejętności dla każdego kierowcy. Przedstawiamy drogi, które są nie tylko zachwycające wizualnie, ale również dosyć trudne do pokonania.

Droga Transfogaraska w Rumunii

Droga Transfogaraska ma 151 kilometrów i znajduje się w południowej części rumuńskich Karpat. Pełna jest tuneli, serpentyn i dużych spadków, więc nikogo nie powinno dziwić ograniczenie prędkości do 40 km/h ani fakt, że jest otwarta sezonowo. Zaczyna się w Cartisoarze, biegnie przez Transylwanię i Wołoszczyznę, można z niej zboczyć do Bukaresztu. Jej budowę zarządził rumuński dyktator Nicolae Ceaușescu, a ukończono ją w ciągu czterech lat (1970-74). Podczas robót życie straciło kilkadziesiąt osób – są to tylko oficjalne dane, nikt nie zna prawdziwej liczby ofiar drogi Transfogaraskiej.

Trollstigen w Norwegii

Przejażdżka norweską Drogą Trolli to niesamowita przygoda. Na odcinku 6 kilometrów jest aż 11 serpentyn, a niektóre zakręty są poprowadzone tuż nad przepaścią. Wytyczono ją w niezwykle urokliwym miejscu – biegnie bowiem górskimi zboczami, którymi spływają szumiące wodospady, a jej całkowita długość wynosi 55 kilometrów. W wielu miejscach wyznaczono platformy widokowe, więc jeśli będzie taka możliwość, warto zatrzymać auto, by nacieszyć oczy surowym, norweskim krajobrazem. Trollstigen zaczyna się w gminie Rauma, na południe od miasta Åndalsnes,

Droga Stu Zakrętów w Polsce

W zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiej Drogi Stu Zakrętów, biegnącej przez malownicze Góry Stołowe. Czy wzniesienia o płaskich wierzchołkach mogą zachwycać? Zdecydowanie! Najsłynniejszy odcinek biegnie od Karłowa do Kudowy-Zdroju (10 kilometrów) i pozwala podziwiać piękne widoki, ale też poczuć lekki dreszczyk emocji. Droga wije się serpentynami, biegnąc blisko skalnych ścian. 

Bezpieczeństwo podczas podróży samochodem – o tym warto pamiętać

Liczne zakręty oraz przepaście stanowią wyzwanie dla kierowcy. Dlatego dobrze jest zadbać o assistance w podróży, które przyda się w awaryjnej sytuacji. Mając na względzie nieprzewidziane zdarzenia, warto sprawdzić ważność samochodowej apteczki. Jednak najważniejsze jest samopoczucie kierowcy. Konieczne jest robienie przerw, a dodatkowo bardzo długą trasę dobrze jest podzielić na etapy i zatrzymać się gdzieś na nocleg. Osobom, które trzymają się tych prostych zasad, nic nie powinno zepsuć przyjemności z wycieczki samochodem.

Piękne górskie trasy samochodowe znajdują się nie tylko w Rumunii, Norwegii czy Polsce – zresztą i wymienione kraje mają więcej malowniczych dróg. Zapierające dech w piersiach widoki spotkasz podczas podróży przez Alpy czy zwiedzając Islandię. Na pewno znajdziesz miejsce, które zechcesz odwiedzić.